close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Piła na raz, dwa, trzy...Drukuj

 

 

 

Piła na raz:

Zapraszamy na wycieczkę po mieście. Niestety wojenne losy naszego miasta sprawiły, że nie zachowało się tu wiele zabytków (Piła została niemal całkowicie zniszczona podczas działań wojennych w 1945 r.). Za to pochwalić się możemy miedzy innymi pięknymi lasami, Rezerwatem Przyrody Kuźnik, Rezerwatem Przyrody Nietoperze w Starym Browarze,  jeziorami i rzeką, która płynie przez miasto.

Chcesz dowiedzieć się, co warto zobaczyć w mieście?

Zapraszamy do mapy, która podpowie, co zobaczyć w mieście. Wystarczy kliknąć TU

 

Piła na dwa:

Do propozycji „Na raz…” czyli mapy atrakcji turystycznych dodajmy:

 

Piła na trzy:

Wyrusz w dłuższą trasę po Pile i okolicy, zobacz ciekawostki regionu. Zwiedź miasto, spędź aktywnie czas wybierając jeden z proponowanych szlaków z „Piły na raz i z Piły na dwa…”, a w kolejnym dniu wybierz jedną z propozycji z regionu:

  • wycieczka do skansenu w Osieku, do Białośliwia – z przejażdżką kolejką wąskotorową, do Nakła – rejs statkiem szkolnym Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej „Władysław Łokietek”.
  • Wycieczka na trasie Piła – Rutwica k. Wałcza (tzw. „magnetyczna górka” gdzie pojazdy same jadą pod górę wbrew zasadom grawitacji) – Tuczno (zamek Wedlów-Tuczyńskich i gotycki kościół z portretami trumiennymi) – Strzaliny (odwiedziny w umocnieniach Wału Pomorskiego na tzw. „Wisielczej Górze” - bunkry) lub zamiast Strzalin odwiedziny w Wałczu w muzeum w grupie Warownej Cegielnia – też bunkry lub Park Linowy w Rudnicy który jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Ma 1200m długości, 7 tras i łącznie 81 przeszkód o różnym poziomie trudności (m.in. tyrolki, mosty trzylinowe, most birmański, skok indiański i Tarzana, zjazd na trapezie, złośliwe linki).
  • Śladami sanktuariów

    Sanktuarium Maryjne w Skrzatuszu

    Pierwsze wzmianki o Skrzatuszu pochodzą z roku 1438. Świątynia znana jest z słynącej z cudów figurki Piety. Pieta powstała w XV wieku. W czasach reformacji protestanci wrzucili figurkę do jeziora. Po latach ją wydobyto i trafiła do drewnianego kościółka w Skrzatuszu. W 1660 r. wizerunek został oficjalnie uznany za cudowny.  Zgodnie z legendą  sanktuarium odwiedził  król Jan III Sobieski, który potem - w podzięce za zwycięstwo nad Turkami – polecił  wzniesienie murowanego kościoła w stylu barokowym.

    Górka Klasztorna

    Górka Klasztorna to najstarsze sanktuarium maryjne w Polsce znane z cudownego obrazu Matki Boskiej Góreckiej oraz studzienki z wodą, o cudownych właściwościach. To właśnie tu w 1079, w miejscu dawnego kultu pogańskiego, pasterz ujrzał na ogromnym dębie Najświętszą Maryję Pannę. Było to pierwsze objawienie się Matki Bożej na ziemiach polskich. Co roku, przed Wielkanocą, odbywa się tu widowiskowe Misterium Męki Pańskiej.

  • Dolina Rurzycy

    Okolice Piły to doskonałe miejsce na wyprawy kajakowe. Gwda na niektórych odcinkach ma charakter rzeki górskiej, pięknie meandruje i płynie przez centrum miasta.

    Rurzyca to prawy dopływ Gwdy, w całości (ma ok. 25 km)płynie przez tereny leśne, dzięki czemu stanowi atrakcyjny szlak kajakowy. Jest idealna  dla rodzinnych spływów kajakowych. W 1978 Karol Wojtyła spędził tu swój ostatni urlop przed wyborem na papieża. Na pamiątkę tego wydarzenia nad jeziorem Krąpsko - Radlino (Krąpsko Średnie) postawiono pierwszy na świecie pomnik papieża. W 1993 szlakowi temu nadano imię Jana Pawła II.

  • Stok narciarski w Chodzieży 

    To idealna propozycja na zimę. Nie musisz wyjeżdżać kilkaset kilometrów, by poszaleć na stoku na nartach czy desce.

    Całkowita długość stoku wynosi 550 metrów, w chwili obecnej stok zagospodarowany jest częściowo wykorzystując 350 metrów trasy narciarskiej.

    Na stoku znajdują się dwa wyciągi firmy Bachleda; bezpodporowy BJ-300 o długości 200 metrów oraz podporowy BJ-500 o długości 330 metrów. (info: http://www.chodzieski.com/)

          

 

Partnerzy