close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

ZabytkiDrukuj

Kto chciałby uchylić rąbka historii, powinien wybrać się na przechadzkę szlakiem pilskich zabytków. Przetrwały do naszych czasów niektóre świątynie, wśród nich neogotycki kościół św. Stanisława Kostki z końca XIX w., neobarokowy kościół św. Rodziny na zachodnim brzegu Gwdy, a także niezwykle ciekawy pod względem architektonicznym kościół św. Antoniego z Padwy. Warto przespacerować się nielicznymi już dziś ulicami ze starą zabudową, aby przyjrzeć się kamienicom z przełomu XIX i XX stulecia. Obowiązkowo trzeba także odwiedzić dom Stanisława Staszica, w którym mieści się muzeum jego imienia.

Kościół p.w. św. Stanisława Kostki (ul. Browarna 13) - Najstarszym kościołem w Pile jest kościół św.Stanisława Kostki. Historia zbudowanej w stylu neogotyckim budowli sięga prawie 120 lat. Kościół pw. św. Stanisława Kostki (pierwotnie ewangelicki kościół Marcina Lutra) wzniesiony został w latach 1896-1897 jako kościół dla ewangelików z przedmieścia Bydgoskiego. Autorem projektu był prowizor kościelny i radny miejski Friedrich G. Rademacher. Budowla jednonawowa, w stylu neogotyckim, wybudowana na planie prostokąta, z wieżą zegarową nakrytą hełmem. W 1909 r. obok kościoła, wzniesiona została plebania. Świątynia pełniła dawniej funkcję kościoła garnizonowego. Od 1947 roku jest kościołem katolickim, od roku 1987 parafialnym.

                           fot. R Judycki



Kościół p.w. św. Antoniego Padewskiego (ul. Ludowa 10) - zbudowany w latach 1929-1930 wg projektu architekta Hansa Herkommera ze szkoły Bauhaus. Obiekt swoim katakumbowym wnętrzem oraz uproszczoną nowatorską formą architektoniczną, przypominającą wyglądem wczesny styl romański, nawiązuje do wiodącego w latach 30-tych stylu awangardowego budownictwa sakralnego. Kościół słynie z największego w Europie, drewnianego krucyfiksu, wykonanego z jednego kawałka drewna, o wysokości 7 m. Ściany we wnętrzu ozdobione są ciekawymi malowidłami, przedstawiającymi poszczególne sceny Drogi Krzyżowej. W przedsionku znajduje się tablica upamiętniająca Polaków, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Obszerna plebania Domu Zakonnego oraz stylowe krużganki wraz z dziedzińcem, tworzą w całości ciekawy architektonicznie kompleks zabudowy klasztornej.

                       fot. K. Dęga

 

Kościół p.w. świętej Rodziny (ul. Jana Bosko 1) - Kościół katolicki wzniesiony w latach 1912-1915 został zbudowany w stylu neobarokowym, w formie krzyża. Od strony zachodniej dwie wieże zwieńczone hełmami z latarniami. Wnętrze trójnawowe, bazylikowe. Pod chórem tablica pamiątkowa inicjatora budowy świątyni ks. Adalberta Lenza. Świątynia była początkowo kościołem pomocniczym, od 1945 roku jest kościołem parafialnym, w którym posługę duszpasterską sprawują Salezjanie. Organy w kościele św. Rodziny są jedynym tego rodzaju instrumentem w regionie. Pochodzą z początków XX wieku, reprezentują styl romantycznego budownictwa organowego, z brzmieniem – co szczególnie ważne – które nie zmieniło się od czasu budowy, aż do dziś. Organy posiadają trakturę pneumatyczną z 32 głosami (w tym 3 języczkowymi) i piękną, stylizowaną szafę barokową.

                          fot. D. Bogdański


Muzeum Okręgowe (ul. Browarna 7) – gromadzi obiekty z przeszłości miasta i okolic, organizuje wystawy. Stała ekspozycja obejmuje wyposażenie wnętrz mieszczańskich od l połowy XVII w. do l połowy wieku XX. Prowadzi również działalność wydawniczą i organizuje badania archeologiczne. Mieści się w willi włoskiej - siedzibie przedwojennego Konsulatu RP.

                      fot. R. Judycki



Muzeum Stanisława Staszica (ul. Browarna 18) niewielki, skromny domek, w którym prawdopodobnie urodził się w roku 1755 ks. Stanisław Staszic - wybitny mąż stanu, polityk i uczony. Budynek zniszczony w wyniku drugiej wojny światowej, odbudowany po wojnie, obecny kształt, zbliżony do pierwotnego, otrzymał w roku 1986.W muzeum znajduje się ekspozycja pamiątek związanych z Jego życiem i wieloraką działalnością publiczną, zbiór Jego książek i ich tłumaczeń oraz mebli i obrazów z epoki. Muzeum prowadzi ożywioną pracę naukową, edukacyjną i wystawienniczą.

                     fot. B. Chodera

Partnerzy