×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Rondo 9. Zaodrzańskiego Pułku Piechoty zagrożone
21.08.2018

Drukuj

 

Już nie tylko nazwa ulicy 14 lutego miałaby zostać zmieniona przez Wojewodę, dołączyło do niej rondo 9 Zaodrzańskiego Pułku Piechoty. Aktualizacja dotycząca postępowania ws. ulicy 14 lutego oraz informacja na temat zmiany nazwy ronda. 

14 lutego

Przypomnijmy, że Wojewoda Zarządzeniem zastępczym nadał ulicy 14 lutego nazwę Piotra Konieczki, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uznał, że Gminie Piła nie należy się tryb odwoławczy. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie 13 czerwca 2018 r. uchylił postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który wcześniej umorzył postępowanie w sprawie, ze skargi Gminy Piła.

Teraz zażalenie zostanie rozpatrzone przez WSA w Poznaniu. Sąd wyznaczył rozprawę na dzień 12 września 2018 r. 

Rondo 9. Zaodrzańskiego Pułku Piechoty

16 sierpnia 2018 r. Gmina złożyła skargę na zarządzenie zastępcze Nr KN-I.4102.44.2018.5 Wojewody Wielkopolskiego z 17 lipca 2018 r. w sprawie nadania rondu 9. Zaodrzańskiego Pułku Piechoty położonemu w miejscowości Piła nazwy Teofila Drozdowskiego (Dz. Urz. Woj. Wlkp. z 18 lipca 2018 r., poz. 5978).

Podejmując zarządzenie zastępcze Wojewoda Wielkopolski, pominął zupełnie aspekt lokalny i personalny odnoszący się do działalności 9. Zaodrzańskiego Pułku Piechoty na ziemi pilskiej. Popełnił również błąd proceduralny, opierając swoje ustalenia na nazewnictwie ulic w miejscowości Święciechowa (powiat leszczyński) i nie uwzględniając treści uchwały Rady Miasta Piły Nr XLIX/640/14 z 31 lipca 2014 r. w sprawie nadania nazwy rondu.

Nazwa odnosząca się do 9. Zaodrzańskiego Pułku Piechoty, nadana uchwałą Rady Miasta Piły Nr XLIX/640/14 z 31 lipca 2014 r., nie upamiętnia, nie symbolizuje, ani nie propaguje komunizmu (tym bardziej innego ustroju totalitarnego). Zgodnie z orzecznictwem sądowym nie symbolizują komunizmu osoby lub grupy osób, które pozostawały w różny sposób związane z tym systemem przez działania własne lub będąc wykorzystywane przez ówczesną władzę, lecz nie są współcześnie rozpoznawalne - w powyższym kontekście - w kręgach społecznych szerszych niż znawcy historii (wyrok WSA w Gdańsku z 29 marca 2018 r., sygn. akt III SA/Gd 127/18).

9. Zaodrzański Pułk Piechoty został przeniesiony do Piły w 1949 r., gdzie stacjonował w zachowanych do dziś koszarach przy ulicy Kossaka. Oprócz realizacji programu szkolenia wojskowego uczestniczył wówczas aktywnie w podnoszeniu Piły ze zgliszcz wojennych. W 1957 r. rozkazem Ministra Obrony Narodowej 9. Pułk Piechoty rozformowano, część kadry i żołnierzy przeniesiono do rezerwy, pozostałych skierowano do innych jednostek i instytucji, w tym także do funkcjonującej od 1948 r. Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile oraz jednostek lotniczych.

W Pile do dziś mieszka grupa żołnierzy 9. Zaodrzańskiego Pułku Piechoty z różnych okresów jego działalności, w tym Honorowy Obywatel Miasta Piły pułkownik Franciszek Leszczyszyn. W 2011 r. na pilskim cmentarzu został pochowany pułkownik dyplomowany Bolesław Bryś - były dowódca jednostki oraz wieloletni zastępca Komendanta Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile.

To właśnie z uwagi na wyżej wymienione postacie oraz wkład 9. Zaodrzańskiego Pułku Piechoty w odbudowę miasta i tworzenie nowej społeczności, upamiętniono ww. jednostkę wojskową. Należy również wskazać, że nadanie ww. nazwy nastąpiło na wniosek Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, który widział potrzebę uhonorowania 9. Zaodrzańskiego Pułku Piechoty w obecnych realiach ustrojowych.

 

Miron Tadych
Kierownik Referatu Terenowo-Prawnego
Wydział Gospodarki Nieruchomościami
Urząd Miasta Piły

Partnerzy