×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Związek Międzygminny „PRGOK” dynamicznie rozwija selektywną zbiórkę odpadów!
24.07.2018

Drukuj

      Po pierwsze - w czerwcu zwiększono częstotliwość odbioru surowców wtórnych  - od 1 stycznia 2019 r. wywóz frakcji: papier, plastik, szkło będzie się odbywał w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej co  d w a  tygodnie, a nie jak do tej pory - 1 raz w miesiącu. W sezonie zimowym podwoi się częstotliwość odbioru bioodpadów.

      Po drugie - gminne szkoły, przedszkola i żłobek otrzymają wyposażenie ułatwiające selektywną zbiórkę (155 placówek edukacyjnych w projekcie, w Pile  - 29; łącznie ponad 1.000 kompletów stacji modułowych i zestawów do segregacji, zgniatarek do butelek i kompostowników). Od września surowce wtórne odzyskane przez dzieci, młodzież i nauczycieli będą przekazywane do recyklingu.

      Po trzecie - niebawem "ruszą" PSZOK-i (Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Prace nad inwestycją, na którą ZM PRGOK otrzymał ponad 12 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, są w różnych fazach zaawansowania w 12 gminach. Jesienią zostaną oddane do użytkowania PSZOK-i w Okonku, Krajence, Ujściu i Jastrowiu. W Pile PSZOK rozpocznie funkcjonowanie w II kwartale przyszłego roku (obecnie jest przygotowywania dokumentacja przetargowa).

      Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) będą przyjmować od mieszkańców  każdą  ilość następujących frakcji odpadów komunalnych:

1.            papieru,

2.            metalu,

3.            tworzyw sztucznych,

4.            opakowań wielomateriałowych,

5.            szkła,

6.            odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji oraz odpadów zielonych,

7.            zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,

8.            zużytych baterii i akumulatorów,

9.            przeterminowanych leków,

10.          przeterminowanych chemikaliów,

11.          mebli i innych odpadów wielkogabarytowych,

12.          zużytych opon pochodzących z pojazdów (od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej lub rolniczej) o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz średnicy do 1,1 m,

13.          odpadów z remontów,

14.          odzieży i innych tekstyliów. 

 


–  W związku z rosnącymi opłatami („karami”), które ustalane są na poziomie rządowym  za nieselektywną zbiórkę - żeby zachęcić mieszkańców do segregacji odpadów zwiększyliśmy częstotliwości zbiórki. W przyszłości być może jeszcze tę częstotliwość będziemy poszerzać – podkreślił podczas konferencji prasowej prezydent Piły Piotr Głowski.

W obliczu rosnących poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku frakcji „papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło” to niezbędny krok, by zwiększyć ilość odzyskanego surowca i zapobiec naliczaniu kar za niespełnienie wskaźników. W całym bowiem roku 2017 czternastu gminom Związku udało się osiągnąć poziom 26,78% (wymagany: 20%).

–  W tym roku wskaźnik odzysku wynosi 30%, w kolejnych latach rośnie on do 40% w 2019 r. i  50%  w 2020 roku – dodała dr inż. Małgorzata Sypuła, Przewodnicząca Zarządu ZM „PRGOK”

PRGOK/UMPiła

 

 

 

Partnerzy