×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Wystartowała polska analogowa misja marsjańska ICAres-1.
09.10.2017

Drukuj

W niedzielę 8 października na pilskim lotnisku w habitacie LUNARES wystartowała polska analogowa misja marsjańska ICAres-1. Obecna na starcie misji Zastępca Prezydenta Beata Dudzińska życząc astronautom powodzenia mówiła: „Cieszymy się nie tylko dlatego, że zwróciliście uwagę mieszkańców na tematykę badań kosmicznych - wszyscy w mieście zaczęli interesować się tym zagadnieniem. Dzięki Wam o Pile wspomina się pozytywnie jako o miejscu startów misji kosmicznych, co jeszcze nie tak dawno wydawało się zupełnie nieprawdopodobne. Ogromnie Was za to podziwiamy i będziemy Was wspierać w waszych działaniach”.


Swoją obecnością Piłę i bazę Lunares zaszczycili również: Beata Mikołajek - Zielińska - główny specjalista przestrzeni kosmicznej w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Uczelni Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. Michał Nowicki.


W skład misji wchodzi 6 analogowych astronautów – tym razem mamy także dwóch uczestników z zagranicy (Niemiec i Francji) oraz astronautę niepełnosprawnego - Marcina Kaczmarzyka, który dziesięć lat temu podczas niefortunnego wypadku stracił wzrok, lewą dłoń i trzy palce prawej dłoni. Dzisiaj jest inżynierem i pracuje na Politechnice Rzeszowskiej, pisze doktorat na temat zagadnień związanych z wymianą ciepła w budowlach przyszłej bazy księżycowej. Jego udział w misji jest eksperymentem na skalę światową. Głównym celem misji ICAres-1 jest przeprowadzenie unikalnych na skalę światową eksperymentów naukowych (z dziedziny uhonorowanej tegorocznym Noblem z medycyny), testowanie innowacyjnych polskich technologii oraz symulowanie ekstremalnej wersji misji kosmicznej, podczas której doszło do wypadku i jeden z astronautów jest osobą niepełnosprawną. Odważne inicjatywy takie jak misja ICAres-1 mają doprowadzić w przyszłości do otworzenia polskiego programu astronautycznego. (źródło: http://lunares.space/pl/).

Więcej inforacji o habitacie Lunares i o misjach na pilskim lotnisku znajdziecie Państwo pod adresem: http://lunares.space/pl/


J. Oburota

Partnerzy