×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Wyniki kontroli w schroniskach dla zwierząt.
27.02.2017

Drukuj

Podczas piątkowej (24.02.2017 r.) konferencji prasowej zostały przedstawione wyniki kontroli przeprowadzonej przez łącznie 8 gmin. W konferencji udział wzięli zastępca prezydento Krzysztof Szewc, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Lidia Plewa, właściciel firmy VET - ZOO Serwiz lekarz weterynarii Zenon Jażdzewski, oraz przdstawiciele 3 spośród 8 gmin, które przeprowadziły kontrolę.

19 stycznia 2017 roku z polecenia Prezydenta Miasta Piły została wszczęta kontrola  w Schronisku dla bezdomnych zwierząt w Pile – Leszkowie w zakresie wywiązywania się z umowy Nr 11/PN/I/2015  z dnia 30 grudnia 2015 roku, dotyczącej zadania pn. „Wyłapywanie   i utrzymywanie pod opieką weterynaryjną bezdomnych zwierząt z terenu miasta Piły w roku 2016” oraz umowy Nr 13/PN/I/2016 z dnia 6 grudnia 2016 roku, dotyczącej zadania pn. „Wyłapywanie i utrzymywanie pod opieką weterynaryjną bezdomnych zwierząt z terenu miasta Piły w roku 2017”.

Kontrola została przeprowadzona przez zespół kontrolny trzyosobowy, posiadający pełnomocnictwo Prezydenta Miasta Piły Pana Piotra Głowskiego. Kontrola została przeprowadzona w dniach od 19 stycznia 2017 roku do dnia 27 stycznia 2017 roku. Razem z zespołem kontrolnym z Urzędu Miasta Piły w tym samym czasie kontrolę przeprowadziły również inne jednostki samorządowe, które również mają zawarte umowy z firmą VET-ZOO SERWIS lek. wet. Zenon Jażdżewski z siedzibą w Trzciance przy ul. M. Konopnickiej 62, prowadzącą Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Pile – Leszkowie na utrzymywanie pod opieką weterynaryjną zwierząt.

Byli to przedstawiciele następujących gmin: Gmina Ujście, Gmina Wyrzysk, Gmina Szydłowo, Gmina Kłecko, Gmina Wysoka, Gmina Złotów, Miasto Wałcz.

Kontrola została przeprowadzona w następujących schroniskach: W Pile (ul. Na Leszkowie 4), w Margoninie, w Złotowie, w Trzciance, w Jędrzejowie, w Choszcznie oraz w punktach adopcyjnych Międzyrzecz-Nietoperek oraz w Chodzieży. Podczas kontroli wyjaśnienia składali przedstawiciele kontrolowanej jednostki. Przeprowadzona przez pracowników Urzędu Miasta Piły kontrola składała się z następujących elementów:

  • weryfikacji danych będących podstawą do wystawienia faktury nr 1570/A za miesiąc grudzień 2016 rok,
  • weryfikacji ewidencji zwierząt na okres kontroli z faktycznym (fizycznym) stanem ilości zwierząt w schronisku,
  • dodatkowe wyjaśnienia (stan schroniska, wygrodzenie, poruszanie się zwierząt po terenie schroniska, legowiska, karma oraz stały dostęp do wody zdatnej do picia).

 

Przeprowadzone równocześnie kontrole przez przedstawicieli ww. jednostek samorządowych nie wykazały nieprawidłowości w zakresie opieki nad zwierzętami, pochodzącymi z terenu ich gmin. Zwierzęta w Pile znajdowały się w sektorach, izolatkach i hospitalizacji. Ilość psów na wykazie odpowiadała, ilości zwierząt w klatkach. Stan sanitarny, utrzymanie czystości i porządku w boksach i na wybiegach we wszystkich schroniskach i punktach adopcyjnych był dobry i nie budził zastrzeżeń.

Schronisko w  Trzciance posiada wyspecjalizowany ośrodek zajmujący się kotami tzw. kociarnia, w której przebywa kilkadziesiąt kotów w rożnym wieku, różnej wielkości oraz w różnym stanie zdrowia lub różnym etapie leczenia. Budynek posiada liczne, duże, przestronne i ocieplane pomieszczenia, które umożliwiają bardzo dobre rozlokowanie kotów ze względu na wiek, stan zdrowia, etap leczenia oraz usposobienie. Koty są tam wysterylizowane lub wykastrowane, aby nie mogły się dalej rozmnażać. Zostały zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Koty na terenie schroniska posiadały obroże z identyfikatorem.

Tereny, na których zlokalizowane są schroniska były utwardzone (poza wybiegiem) oraz ogrodzone. W pomieszczeniach lub boksach zapewniono zwierzętom swobodnie poruszanie, legowisko, karmę oraz stały dostęp do wody zdatnej do picia. Z boksów tych jest bezpośrednie wyjście na przestronny wybieg. Wybiegi są utrzymywane w czystości i porządku. Psy wypuszczane są po kolei, poszczególnymi boksami. Nie są wypuszczane psy z dwóch lub większej ilości boksów na raz. Ogólny stan psów można uznać za dobry. W schroniskach znajdowały się wyodrębnione pomieszczenia lub boksy przeznaczone na kwarantannę oraz wyodrębnione sektory dla zwierząt agresywnych.

W czasie kontroli z racji niskich temperatur zweryfikowano i potwierdzono również fakt obecności słomy w budach psów na legowisku. Nie stwierdzono jej braku.

Na terenie schroniska w Leszkowie szczeniaki przebywały w odizolowanych pomieszczeniach w głównym budynku, w których pomimo mroźnych temperatur podczas kontroli nie było zimno.

Sposób żywienia zwierząt.

Żywienie odbywa się w oparciu o normy żywieniowe zwierząt przebywających w schronisku dla bezdomnych zwierząt określone przez lekarza weterynarii.

Podczas kontroli okazano również pomieszczenia w których znajdowała się żywność do karmienia zwierząt znajdowały się tam m.in.:

  • Bobik - karma dla psa: z kurczakiem i marchewką, z wołowiną i warzywami,  z drobiem,
  • Champ - karma Konserwowa ze świeżym mięsem dla psów,
  • Mr Dog – pełnoprawna karma dla dorosłych psów z drobiem,
  • Pf PetFoodOstrowscy – karma pełnoprawna dla dorosłych psów z warzywami,
  • Puffi – karma z wołowiną, drobiem.
  • Kitekat saszetki dla kota,
  • Kitty – karma dla kotów,
  • Kiciuś – pełnoprawna karma sucha dla kotów po sterylizacji i kastracji,
  • Pupil – karma dla kotów

Zwierzęta przebywające w schronisku posiadają kartotekę zawierającą:

  • opis zwierzęcia (gatunek, wiek, płeć, oznakowanie),
  • datę przyjęcia do schroniska, imię i nazwisko osoby przekazującej zwierzę,
  • dane dotyczące kwarantanny,
  • dane dotyczące przeprowadzonych szczepień i zabiegów weterynaryjnych,
  • datę opuszczenia schroniska, imię i nazwisko osoby odbierającej zwierzę,
  • datę śmierci z podaniem przyczyny.

 Na kartach ewidencyjnych psów znajdują się informacje (data i lek) odnośnie przeprowadzona zabiegów takich jak:

- odpchlenie,

- odrobaczenie,

- szczenięta (nosówka + parwowiroza),

- szczenięta (nosówka +  parwowiroza + choroba Rubartha),

- psy dorosłe (nosówka + choroba Rubartha),

- szczepienie przeciw wściekliźnie,

- sterylizacja/kastracja.

Na kartach ewidencyjnych kotów znajdują się informacje (data i lek) odnośnie przeprowadzona zabiegów takich jak:

- odpchlenie,

- odrobaczenie,

- koty młode (kalciwiroza, panleukopenia, FPV),

- koty dorosłe (kalciwiroza, panleukopenia, FPV),

- szczepienie przeciw wściekliźnie,

- sterylizacja/kastracja.

Zdaniem kontrolujących firma VET-ZOO SERWIS lek. wet. Zenon Jażdżewski z siedzibą w Trzciance przy ul. M. Konopnickiej 62 wywiązuje się  z nałożonych obowiązków, objętych stosownymi umowami. Nie stwierdzono uchybień podczas kontroli  i  nie stwierdzono formowania żadnych zaleceń pokontrolnych.

Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Piły.

Partnerzy