×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Wsparcie Samorządu Województwa Wielkopolskiego dla Banków Żywności
18.05.2020

Drukuj

Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę w sprawie udzielenia dotacji celowej dla czterech wielkopolskich Związków Stowarzyszeń Banków Żywności, które w obecnym stanie epidemii borykają się z trudnościami dotyczącymi transportu żywności dla najbardziej potrzebujących. Łączna kwota wsparcia przeznaczona na ten cel to 100 tysięcy złotych.

Każdy z czterech Banków Żywności w Pile, Poznaniu, Koninie i Lesznie otrzyma po 25 tysięcy złotych wsparcia.

– Widzimi w czasie epidemii, która jest obecnie, jak wiele osób potrzebuje wsparcia. Duże wsparcie mają w bankach żywności, których na terenie wielkopolski mamy cztery. Widzimy jaką dużą pracę wykonują, żeby przeznaczać żywność dla osób najbardziej potrzebujących. W ty zakresie samorząd Woj. Wielkopolskiego podjął decyzję, żeby cztery banki wesprzeć kwotą po 25 tys. złotych na tę działalność.

Zarząd Województwa Wielkopolskiego reagując na pilny problem związany z pokryciem kosztów transportu żywności do potrzebujących, których liczba znacząco wzrosła w wyniku skutków społeczno-gospodarczych COVID-19, podjął uchwałę w sprawie udzielenia dotacji celowej pn. „Wsparcie lokalnych organizacji pozarządowych w lokalizacjach problematycznych w związku z transportem żywności z wielkopolskich banków żywności do potrzebujących – zwalczanie skutków społeczno-gospodarczych choroby COVID-19”.

– Dzisiejszy czas pokazał, że banki żywności są nie tylko spiżarniami, które gromadzą żywność, by dystrybuować ją wśród potrzebujących, ale są też ważnym elementem infrastruktury krytycznej. Infrastruktury, którą budowaliśmy przez lata, powiększając magazyny, wyposażając banki w samochody, w sprzęt i technologie informatyczne i budując systematycznie coraz większą sieć dystrybucyjną mówi Mieczysław Augustyn, prezes Banku Żywności w Pile – Dzisiaj banki żywności stały się ważniejsze, niż ktokolwiek przypuszczał.

Każdy z dotowanych podmiotów jako Związek Stowarzyszeń współpracuje z kilkudziesięcioma, a nawet blisko setką lokalnych organizacji dostarczających żywność potrzebującym. W ten sposób dotowane podmioty zapewnią finansowanie transportu żywności od nich odbieranej i dalej poprzez lokalną organizację dystrybuowanej do mieszkańców Wielkopolski, którzy wymagają wsparcia żywnościowego. Są to nie tylko osoby, które straciły źródła swoich dochodów w wyniku skutków społeczno-gospodarczych pandemii koronawirusa SARS-CoV-19, czy są bez środków do życia, ale także takie, które znalazły się w przymusowej kwarantannie.

Pokrycie kosztów transportu było problematyczne w wielu lokalizacjach jeszcze przed okresem pandemii wywołanej SARS-CoV-2, co zostało wcześniej dostrzeżone i ujęte w Planie Działań unijnego projektu EcoWaste4Food z programu Interreg Europa.

 

Partnerzy