×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Władze Piły kolejny raz upominają się o status miasta na prawach powiatu
12.01.2018

Drukuj

Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Rafał Zdzierela zwrócili się w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego. Zmiana ma ułatwić funkcjonowanie miasta m.in. w zakresie dróg, ładu przestrzennego i pozyskiwania środków unijnych.

Ostatnie zmiany w rządzie  - zarówno na stanowisku Premiera RP jak i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji są bezpośrednią przyczyną ponowienia wniosku o rozpoczęcie inicjatywy ustawodawczej zmieniającej ustawę o samorządzie powiatowym oraz ustawę kodeks wyborczy, a w konsekwencji o zrównanie rangi naszego miasta z 65 największymi ośrodkami w Polsce posiadającymi status powiatu grodzkiego.

Podczas konferencji prasowej w tej sprawie prezydent Piotr Głowski wspólnie z wiceprzewodniczącą Rady Miasta Piły panią Marią Kubicą przypomniał słowa byłego już szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka wypowiedziane w drugiej połowie 2015 roku - w czasie kampani wyborczej: „- PiS ma również przygotowany projekt dotyczący byłych miast wojewódzkich.  - Uważamy, że odgrywają one większą rolę niż wynika to z ich obecnego usytuowania. Naszym zdaniem należy wzmocnić te miasta - tłumaczy Błaszczak. - W jaki sposób można tego dokonać? - Jednym z pomysłów jest przekształcenie ich w powiaty grodzkie".

Prezydent zauważył również, że prace regulujące na nowo ustrój samorządów są dobrym momentem na wszczęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawie grodzkości  Sieradza, Ciechanowa i Piły.

W piśmie skierowanym do Premiera czytamy m.in.o szansie na likwidację niektórych ograniczeń, które hamują jeszcze większy rozwój Piły, Sieradza i Ciechanowa. Przytaczane jest również pismo z 25 stycznia 2016 roku (pismo trzech prezydentów miast: Ciechanowa, Sieradza i Piły do Ministra MSWiA) z prośbą o rozpoczęcie prac legislacyjnych w tym zakresie.

Biorąc pod uwagę toczące się prace nad ustawami, które mają na nowo regulować ustrój samorządów, mamy nadzieję, że nie będą dotyczyły wyłącznie spraw związanych z polityką, ale będą również rozwiązywały realne problemy samorządów - tak jak jest w przypadku naszego wniosku.  Jako uzasadnienie przytoczono niezmiennie aktualne fragmenty uchwały Rady Miejskiej Wałbrzycha – miasta, które jako jedyne do tej pory skutecznie przeszło drogę: od powiatu ziemskiego do grodzkiego.

„Straty poniesione… na skutek utraty statusu powiatu grodzkiego są nie do powetowania. Dotyczą między innymi ogromnej wyrwy budżetowej…, słabości decyzyjnej wobec dwuwładzy prezydenta i starosty oraz rozproszenia między czterema zarządcami kompetencji związanych z drogami, co skutkowało ruiną kluczowych dla miasta szlaków komunikacyjnych.

Grodzkość jest efektywnym, sprawdzonym i zrozumiałym społecznie modelem zarządzania przez jednego gospodarza. Z jednej strony ogranicza biurokrację i marnotrawstwo pieniędzy podatnika, z drugiej wyposaża samorząd w atuty decyzyjne i finansowe, co ma związek z większym… budżetem i szansą na dodatkowe środki zewnętrzne.

(Powiat) grodzki otwiera nowe perspektywy inwestycyjne, w kształtowaniu rynku pracy i poprawy jakości życia w całej aglomeracji. Pozostanie bowiem centrum aglomeracji w sensie gospodarczym, edukacyjnym i kulturalnym. Jest swoistą lokomotywą, której tempo ma bezpośredni, a niekiedy decydujący wpływ na sytuację w okolicznych gminach ściśle uzależnionych np. od (miejskiej) oferty pracy czy nauki. Rola ta jeszcze wzrośnie wraz z realizacją rządowej koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju do 2030 roku.

Bartosz Mirowski

Partnerzy