×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Umowa o współpracy LO w Łobżenicy i UAM w Pile
16.12.2015

Drukuj

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Łobżenicy będą korzystać z wiedzy wykładowców pilskiego ośrodka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczelnia i szkoła podpisały wczoraj umowę o współpracy. Umowa jest formalnym dopełnieniem trwającej już współpracy. Dwie klasy (jedna pierwsza i jedna druga) realizują program, w ramach którego mają lepiej poznać lokalne środowisko. Pod „opiekę” uczniowie wzięli dwa odcinki Łobżonki. Jeden z nich znajduje się w pobliżu dawnego wysypiska śmieci, drugi to fragment, na który wpływ człowieka był stosunkowo niewielki. - Chodzi o poszerzenie wiedzy, która jest wymagana na etapie kształcenia ponadgimnazjalnego – mówi dr Paweł Owsianny, zastępca dyrektora pilskiego ośrodka UAM. - Chcemy zaszczepić nie tylko zainteresowanie naukami środowiskowymi, ale także naukami humanistycznymi i „swojszczyzną” - tym, co najbliżej nas. Kiedy na geografii w szkole opowiadamy o dolinie rzecznej, łatwiej jest pokazać rysunek w podręczniku, niż choćby wyjrzeć za okno, żeby tę dolinę zobaczyć na żywo.

Program nie ogranicza się do badań przyrodniczych. - Nie oszukujemy się, że wszyscy będą zainteresowani naukami przyrodniczymi – mówi dr Paweł Owsianny. - Młody człowiek ma pokazać siebie, swoje umiejętności i zainteresowania w tym terenie. Może malować, czy fotografować. Zakładamy, że powstaną produkcje medialne – na przykład film czy komiks. Finałem projektu będą dwie konferencje.

Część zajęć będzie odbywać się w Łobżenicy, gdzie wykładowcy przywiozą np. sprzęt do badań i na miejscu pomogą badać wybrane odcinki rzeki. Uczniowie będą mieć także zajęcia w Pile, w ośrodku UAM. Projekt jest realizowany we współpracy z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile. Zajęcia będą powtarzane w kolejnych latach.

Aleksander Doba – drugi dzień w Północnej Wielkopolsce

Młodzież z łobżenickiego liceum spotkała się także z Aleksandrem Dobą, który jako jedyny człowiek w historii dwukrotnie przepłynął Atlantyk kajakiem z kontynentu na kontynent. Zwieńczeniem spotkania był krótki spływ Łobżonką na jej miejskim odcinku w Łobżenicy. Podróżnik spotkał się także z uczniami gimnazjum w Wyrzysku. Ostatnim akcentem jego pobytu w Północnej Wielkopolsce było otwarte spotkanie w Pile, w sali koncertowej Inwest-Parku.

Przy okazji udało się uzyskać dwa sygnowane przez Aleksandra Dobę przedmioty, które zostaną wystawione na aukcję już za miesiąc – w dniu finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Piotr Głowski – prezydent Piły – zdobył drewniane wiosło ze specjalną dedykacją na finał WOŚP. Podróżnik sygnował także zdjęcie meandrującej Gwdy autorstwa Roberta Judyckiego. Fotograf przyrzekł, że również wystawi je na aukcję.

 

Fot. Marcin Maziarz

Partnerzy