×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Umowa na dofinansowanie budowy hospicjum podpisana
19.03.2018

Drukuj

19 marca 2018 r. w Urzędzie Miasta w Pile Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego podpisał umowę na dofinansowanie z funduszy unijnych budowy hospicjum stacjonarnego w Pile.

Marszałek Marek Woźniak podkreślił wyjątkowość projektu z dwóch względów, tj. zbiórki 1%, która złożyła się na wkład własny w wysokości ponad 1 mln złotych oraz charakter towarzystwa, które jest wyjątkiem jeśli chodzi o podmioty składające projekty o dofinansowanie będąc organizacją pożytku publicznego, a nie instytucją państwową czy samorządową.

- Zazwyczaj są to duże podmioty publiczne, które pozyskują te pieniądze.Trzecia rzec, przez które ten projekt jest wyjątkowy, to jego zakres i to jak wiele dobrego przyniesie funkcjonowanie ośrodka.  Wiem jak potrzebne są takie punkty, opieka paliatywna, opieka nad osobami, które są w ciężkim stanie zdrowia, to jest dzisiaj potrzeba chwili. Wiele takich realizacji w Polsce musi być poczynione. Wyjątkowość tego projektu i zaangażowanie społeczne skłoniło mnie do tego, by uczynić ten gest i przyjechać do Piły i podpisać tę umowę dzisiaj. Uważam, że jest to projekt ważny, sztandarowy dla Północnej Wielkopolski - powiedział Marek Woźniak, Marszalek Województwa Wielkopolskiego

Budowa hospicjum to kluczowy projekt Towarzystwa Sługi Bożej im. Stanisławy Leszczyńskiej, które powstało 20 lat temu z założeniem budowy stacjonarnego hospicjum w Pile. Historię włączenia się w pomoc w realizacji projektu przypomniał podczas konferencji prasowej prezydent Piotr Głowski.

- W czasach, kiedy starostą pilskim był Tomasz Bugajski zaczęliśmy rozmowy o tym, że potrzebne jest w naszym subregionie stacjonarne hospicjum. Po pewnym czasie rozpoczęliśmy procedowanie na terenie miasta dokonując zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, a następnie przekazując wraz z Radą Miasta Piły działkę pod budowę hospicjum. Wtedy też rozpoczęły się starania by w przyszłości znalazło się dofinansowani - informował prezydent Piotr Głowski.

Podpisy by projekt został wpisany do tzw. mapy potrzeb zdrowotnych zbierali senator RP Mieczysław Augustyn, ówczesny poseł Adam Szejnfeld dzisiaj poseł Parlamentu Europejskiego, radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Mirosława Rutkowska Krupka, radny Sejmiku Henryk Szopiński a także ówczesny starosta pilski Mirosław Mantaj czy poseł Maria M. Janyska. Prezydent podkreślił, że rola polityków w takich projektach jak budowa hospicjum, Ośrodka Radioterapii czy funkcjonowania kliniki Ars Medical służącej także mieszkańców naszego miasta.

Przypomnijmy 11 stycznia 2018 r. prezydent Piły Piotr Głowski, wraz z prezesem Towarzystwa Pawłem Wiszniewskim i wiceprezesem p. Józefą Wiśniewską poinformowali mieszkańców iż, Marszałek Województwa Wielkopolskiego przedstawił listę projektów, które uzyskały dofinansowanie ze środków WRPO 2014+ w ramach poddziałania 9.1.1 - Infrastruktura ochrony zdrowia. Na liście znalazło się zadanie "Budowa hospicjum stacjonarnego z Zakładem opiekuńczo-leczniczym, dróg wewnętrznych i miejsc postojowych oraz nasadzenie zieleni izolacyjnej, na działce  nr 178 przy ul. Królewskiej 8 w Pile" z dofinansowaniem w wysokości 5 589 214,93 zł!

Gmina Piła zapewniła część wkładu własnego niezbędnego do zgłaszania projektu przekazaną w drodze darowizny działką pod jego budowę.

Dorota Semenov
Biuro Prezydenta
Urząd Miasta Piły

Partnerzy