×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Sytuacja społeczna pilan - raport MOPS
17.10.2018

Drukuj

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Pile pełni kluczową rolę w realizacji polityki społecznej gminy i działań przyjętych w Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Piły do roku 2020. Z danych ośrodka wynika, że w ciągu ostatnich lat polepszyła się sytuacja materialna pilskich rodzin, co wiązało się głównie ze stale poprawiającą się sytuacją na lokalnym rynku pracy. Wskaźnik bezrobocia w Pile w ciągu pięciu minionych lat znacząco spadł i na koniec 2017 r. wynosił zaledwie 3,2 %.

Jak wskazują dane Inwest-Park Sp. z o.o. na pilskim rynku pracy zauważalny jest wzrost liczby pracodawców oferujących różnorakie stanowiska pracy w związku z zakończeniem wielu inwestycji prowadzonych na terenie Piły. Przedsięwzięcie w postaci Platformy Praca zwiększyło szansę na znalezienie pracy osobom bezrobotnym.

Zmniejszająca się skala ubóstwa ma swe odzwierciedlenie w liczbie rodzin korzystających z zasiłków pieniężnych oraz dożywiania - świadczeń przyznawanych w ramach pomocy społecznej. W latach 2013-2017 liczba rodzin objętych tego typu wsparciem spadła o ponad 450, co wiązało się ze zmniejszeniem wydatków w tym zakresie.

Analiza powodów korzystania z pomocy społecznej ośrodka wskazuje, że spada zarówno liczba rodzin objętych wsparciem z tytułu bezrobocia i związanego z nim ubóstwa, jak i z powodu problemów w zakresie właściwej opieki i wychowania dzieci. Wzrasta natomiast liczba osób korzystających z pomocy z uwagi na niesamodzielność spowodowaną wiekiem czy stanem zdrowia. Jest to związane z jednej strony z uwarunkowaniami demograficznymi, z drugiej – z rozwijaniem oferty wsparcia dla seniorów i osób niepełnosprawnych. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zapotrzebowania na usługi opiekuńcze różnego typu.

Od 2017 r. dla mieszkańców Piły dostępna jest nowa oferta wsparcia - „Przycisk Życia”. To innowacyjne w skali kraju rozwiązanie jest formą teleopieki, dedykowaną głównie samotnym seniorom, mającym problemy zdrowotne. Projekt oparty jest na współdziałaniu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Straży Miejskiej, i co istotne, jest bezpłatny dla użytkowników urządzenia. Do końca 2018 r. teleopieką objętych zostanie 140 osób.

Wśród aktywnych seniorów obserwuje się natomiast zwiększoną potrzebę organizacji zajęć, w ramach których mogą oni rozwijać swe zainteresowania i integrować się ze środowiskiem. Zapewnia im to m.in. oferta Centrum Aktywizacji Osób Starszych i Niepełnosprawnych (działającego w ramach Dziennego Domu Pomocy), Klubu Seniora czy Uniwersytetów III Wieku.

W zakresie realizacji zadań z obszaru pomocy społecznej, na rzecz mieszkańców Piły, gmina współpracuje rokrocznie z wieloma organizacjami pozarządowymi, które aktywnie włączają się w życie społeczne miasta.

W latach 2015-2017 na realizację zadań zawartych w Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Piły do roku 2020  wydatkowano łącznie blisko 175 mln zł.

 

Liwia Kolasa,
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Pile

 

 

Partnerzy