×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

SYRIUSZE ROZDANE
01.03.2015

Drukuj

W sobotę 28 lutego w Regionalnym Centrum Kultury Prezydent Piły po raz piąty wręczył swoje nagrody za osiągnięcia w kategoriach: Kultura, Sport, Osobowość, Wydarzenie, Biznes i lokalna społeczność. Przyznane też zostało wyróżnienie Grand Prix, które przyznawane jest za wybitne osiągnięcia lub całokształt twórczości. Galę ponownie poprowadził Krzysztof Ibisz, któremu towarzyszyli Małgorzata Chwiłkowska-Kępczyńska i Stanisław Dąbek. Po zakończeniu części oficjalnej odbył się koncert Doroty Miśkiewicz z Zespołem.

W kategorii kultura zwyciężył Zespół Slovian’sky, który od początku swojego istnienia jest zagorzałym popularyzatorem kultury polskiej, inspirując się w swojej twórczości utworami ludowymi. Jego pilskie pochodzenie jako wyraz wierności do małej ojczyzny jest zawsze podkreślane przy każdym występie grupy. Slovian’sky od początku istnienia skupiał muzyków z Piły i regionu. Zespół wspiera różne inicjatywy społeczne oraz organizacje i stowarzyszenia o wyższej użyteczności publicznej (np. budowę pilskiego hospicjum), na rzecz których gra darmowe koncerty. Nominowany w tej kategorii byli również Henryk Palczewski oraz Oliwia Dróżdż i Kacper Czajka.

Wśród sportowców najlepszym został Kamil Linka. Lekkoatleta pilskiej GWARDII w poprzednim roku wywalczył dwa złote medale na Mistrzostwach Polski Juniorów w biegach na 3000 m i 5000 m oraz brązowy medal na MPJ w biegach przełajowych na 6000 m. Startował w reprezentacji Polski na Mistrzostwach Europy w biegach przełajowych. O statuetkę w tej dziedzinie ubiegali się również biegaczki Sandra Szpott i Klaudia Adamek, judoka Marek Wawrzkiewicz  i Milena Zarańska, która w minionym roku odnosiła sukcesy w strzelectwie sportowym.

Laur w kategorii biznes zdobyli przedsiębiorcy prowadzący na co dzień restauracje Pomarańczowy Fortepian i Molino oraz Hotel Forma – Katarzyna Subalska i Adam Janiccy. Zwycięzcy oprócz prowadzenia biznesu  angażują się również w przedsięwzięcia kulturalne i charytatywne - zorganizowali kilkadziesiąt koncertów goszcząc w swoich wnętrzach wielu znakomitych artystów polskiej i zagranicznej sceny (m.in. Mietek Szcześniak, Hanna Banaszak, Janusz Radek, Grażyna Łobaszewska, Halina Zimmermann, Piotr Gąsowski, Caroline Mhlanga, Elżbieta Adamiak, Marcin  Kydryński, Dian Pritiwi, Oleg Kieryew, Keith Javors, Janusz Szrom, Dżem- Maciej Balcar, Lora Szafran, Joyce Lyle, Jaz Band Ball Orchestra, Breakout). Pozostałymi nominowanymi w tej kategorii byli Piotr Czarnota i założyciele Spółdzielni Socjalnej Perfekcja.

O Syriusza w kategorii wydarzenie roku ubiegały się Pokaz mody Zoomy Fashion, Dwumecz Reprezentacji Polski Mężczyzn U-21 w Futsalu - Polska-Belgia i Funkcjonowanie Aeroklubu wraz z Międzynarodowym Zlotem Dwupłatowców. Kapituła zdecydowała się nagrodzić to ostatnie wydarzenie. Aeroklub Ziemi Pilskiej jest stosunkowo młodą organizacją. W tym roku będzie obchodził swoje 25 urodziny. W tym czasie wyszkolonych zostało ok. 40-50 pilotów samolotowych oraz 100-120 pilotów szybowcowych. W historii Aeroklubu Ziemi Pilskiej odbyło się kilka dużych imprez. Kilkakrotnie był organizatorem zawodów szybowcowych. W latach 2011 - 2013 Aeroklub organizował wspólnie z miastem zawody balonowe, w latach 2012 i 2013 także zawody motoparalotniowe. W 2014 r. Aeroklub Ziemi Pilskiej zorganizował I Międzynarodowy Zlot Dwupłatowców. Wydarzenie to dostarczyło mieszkańcom miasta oraz licznie przybyłym gościom niezapomnianych wrażeń, a sama organizacja wydarzenia została wysoko oceniona zarówno przez widzów jak i uczestników zlotu.

Kategorię osobowość zwyciężył pracujący na co dzień w Muzeum Okręgowym archeolog Jarosław Rola. Badacz i pasjonat historii naszego miasta. Dzięki jego pracy mamy możliwość poznawać dotąd nieodkryte dzieje Piły. Po raz pierwszy w powojennej historii przeprowadził badania archeologiczne na placu Konstytucji 3 Maja. Szukał tam pozostałości po najstarszej świątyni chrześcijańskiej z przełomu XIII i XIV wieku. Wcześniej, u zbiegu ulic 14 Lutego i 11 Listopada odkrył cmentarzysko średniowieczne. Do tej kategorii zgłoszeni zostali również Paweł Czyżykowski – portal dawna.pila.pl, Ryszard Gotlib i Leszek Sadowski.

W kategorii społeczność lokalna zgłoszone zostały Komitet Organizacyjny „Pomagamy Filipowi Mejerowi”, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Henryka Kamińskiego w Pile i Wspólnoty mieszkaniowe zaangażowane w rewitalizację Śródmieścia. Podczas gali Syriusza odebrały Wspólnoty Mieszkaniowe, które przed kilkoma laty przyłączyły się do realizacji projektu przebudowy, modernizacji centrum miasta w rejonie ulic 11 Listopada, 14 Lutego, pl. Konstytucji 3 Maja. Centrum, którego Piła tak właściwie od czasów powojennych nigdy nie miała. W tym miejscu Prezydent Miasta Piły składa wielki ukłon w stronę ludzi tak społecznie odpowiedzialnych, bo również dzięki nim, ich zaangażowaniu odzyskaliśmy historię i nowy estetyczny wizerunek. Są to ludzie, którym nie jest obojętne miasto, w którym żyją.

Ostatnią kategorią było Grand Prix. Syriusza odebrał dyrektor Regionalnego Centrum Kultury Stanisław Dąbek - animator życia artystycznego i kulturalnego w Pile, dyrektor Regionalnego Centrum Kultury.  To człowiek, który z pasją i poświęceniem oddaje się tworzeniu wysokiej jakości kultury w mieście. Od 15 lat jest organizatorem Festiwalu Teatralnego –„Teatr pasja rodzinna”, który na stałe wpisał się w kalendarz życia kulturalnego Piły. Od 96 roku prowadzi „Karnet Kulturalny” w Telewizji Asta. W realizowanym z dużym pietyzmem magazynie najważniejszą rolę odgrywa sztuka, kultura i twórcy.  Stanisław Dąbek znany jest również z roli konferansjera - prowadzi imprezy muzyczne i teatralne ale dał się poznać również jako moderator spotkań poetyckich. W roku 2000 otrzymał nagrodę Zasłużony Działacz Kultury oraz trzykrotnie został wyróżniony w plebiscycie Tygodnika Pilskiego tytułem „Człowiek Roku”.

B.M.

Partnerzy