×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Sukces pilskiej spółdzielni socjalnej
30.07.2021

Drukuj

Spółdzielnia Socjalna Nowe Horyzonty została zakwalifikowana do konkursu im. Jacka Kuronia na najlepsze przedsiębiorstwo społeczne 2020. - Sporo naszych przedsięwzięć doszło do szczęśliwego finału, sporo w związku z trudną i bezprecedensową sytuacją pandemii przepadło. Fakt, że znaleźliśmy się w gronie 50 wyjątkowych przedsiębiorstw napawa nas jednak dumą. Bez względu na okoliczności staraliśmy się wspierać tych, którzy najbardziej potrzebowali wyciągniętej ręki. Trzymajcie kciuki. Nominacja to dopiero początek – deklaruje Małgorzata Modrak-Potapowicz, prezes Spółdzielni Socjalnej Nowe Horyzonty.


- Rok 2020 dla Nowych Horyzontów, stał pod wielkim znakiem zapytania. Trudność podejmowania decyzji wynikła ze stale zmieniającej się sytuacji zdrowotno-ekonomicznej. Część działań np. prowadzenie Kawiarni Dworcowej zostało zblokowane w ramach pandemicznych obostrzeń, ale dzięki współpracy z OWES ETAP rozszerzyliśmy wachlarz usług społecznych. Coś za coś – mówi M. Modrak-Potapowicz.

W ramach zakupów covidowych, finansowanych z ministerstwa, obsługiwane przez spółdzielnię gminy mogły skorzystać z darmowych usług opiekuńczych i posiłków dla swoich podopiecznych. 5 maja 2021 Spółdzielnia Socjalna Nowe Horyzonty definitywnie zamknęła projekt z 2020 roku dotyczący rehabilitacji osób starszych i niepełnosprawnych finansowany ze środków PFRON do dyspozycji Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu. Dzięki tej inicjatywie 78 beneficjentów skorzystało z darmowej, dwutygodniowej rehabilitacji z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Do zadania Spółdzielnia zatrudniła 6 fizjoterapeutów, 2 gerontologów i pracownika administracji, którzy pracowali na terenie gmin Krajenka, Chodzież, Wyrzysk i Piła.



- Nasi specjaliści pracowali zarówno w gabinetach jak i domach pacjentów. Choć projekt stanowi zaledwie kroplę w morzu potrzeb czujemy się dumni, że wspieramy tych, którzy mieszkając w małych miejscowościach bez możliwości migracji zdrowotnej do ośrodków rehabilitacji, mogli skorzystać z naszej pomocy – mówi prezes „Nowych Horyzontów”.

Kolejny warty wspomnienia temat to innowacyjny model OPIEKA+, bowiem współpraca z wieloletnim partnerem Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wyrzysku zaowocowała niezwykłym projektem.

- Po roku przygotowań i udoskonalania koncepcji na usługę pilotażowego wdrożenia przez nasze przedsiębiorstwo wiązki usług społecznych w zakresie modelu OPIEKA+, złożyliśmy ofertę z pozytywnym skutkiem. Dzięki temu przez rok wspierać będziemy 75 seniorów i osoby niepełnosprawne z gminy Wyrzysk zatrudniając przez spółdzielnię pracowników z tejże gminy. Sukces ma zwykle wielu ojców i tym razem nie było inaczej, bo projekt jest realizowany dzięki współpracy: gmin Wyrzysk i Piła, MGOPS Wyrzysk i Spółdzielni Socjalnej Nowe Horyzonty – relacjonuje M. Modrak-Potapowicz i dodaje.: - Pomagamy osobom starszym, samotnym, nie opuszczającym swoich domostw, które w dobie pandemii potrzebują pomocy bardziej niż kiedykolwiek. Dzięki staraniom Hanny Łapacz i personelu MGOPS, z dumą realizujemy nowatorską ofertę opieki wzbogaconej m.in. o monitoring stanu zdrowia podopiecznych i gotowość do udzielania im pierwszej pomocy. Ofertę realizujemy w ramach działań ENERGIA SPOŁECZNA, które nadzoruje Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych z Poznania.



Spółdzielnia poza głównym nurtem działań stara się też nie zaniedbywać sfery kulturalnej, która mimowolnie wiąże się z zabytkowym wnętrzem Kawiarni Dworcowej przy PKP w Pile, gdzie odbywają się: liczne wernisaże, spotkania autorskie, recitale, inscenizacje teatralne i pokazy tańca.

- Zorganizowaliśmy m.in. solowy koncert Dawida Krzyka, spotkanie motocyklistów z Krajenki, wernisaż fotografii z Sierpnia 80’ Ryszarda Janickiego z przekazaniem do solidarnościowych archiwów, wystawę grafiki produktowej na przykładzie opakowań po czekoladach z lat 60 i późniejszych, przeprowadziliśmy promocję książki "Legendy Pilskie", otworzyliśmy wystawę Wandy Bihun pt. "Okna", ukazującą seniorów uwięzionych podczas pandemii w swoich domach – relacjonuje prezes Nowych Horyzontów.

Dzięki środkom z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, spółdzielnia zrealizowała projekt pt. „Muzyczne Czwartki” w Krajeńskim Ośrodku Kultury w Krajence. W ramach projektów społecznych prowadziła zajęcia prozdrowotne w Klubach Seniora w Krajence, Wyrzysku, Chodzieży, Złotowie, Więcborku, Lipce. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Alpha z Krakowa Spółdzielnia Socjalna Nowe Horyzonty otrzymała kilkadziesiąt egzemplarzy książki Antoniego Tompolskiego pt. "12 Pereł". Książki zostały przekazane w darze dla złotowskiego hospicjum oraz dla kapelanów pracujących z osadzonymi. Stowarzyszenie Alpha zostało zleceniobiorcą wydania i dystrybucji publikacji skierowanej do osób wykluczonych. Jednym z obszarów ich działalności statutowej jest wspieranie więźniów w trakcie i po zakończeniu odbywania kary (pomoc postpenitencjarna i resocjalizacja).

- Od lat stowarzyszenie promuje prowadzenie cyklu spotkań Alpha w Zakładach Karnych w Polsce, zorganizowali też 2 odsłony Forum Posługi Więziennej, a także specjalną edycję Alpha dla osób bezdomnych w Krakowie – uzasadnia M. Modrak-Potapowicz.



Ponadto Spółdzielnia Socjalna Nowe Horyzonty uzyskała wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych. Dzięki temu może przeprowadzać szkolenia i warsztaty z wielu dziedzin. Atutem Nowych Horyzontów są usługi opiekuńcze i rehabilitacja, dlatego profil szkoleniowy opiera się na tematyce z zakresu wspierania personelu medycznego, fizjoterapeutów, opiekunów środowiskowych i opiekunów faktycznych w opiece i pielęgnacji osób starszych, niepełnosprawnych, zależnych.

- Naszym podopiecznym i ich opiekunom chcemy oferować profesjonalną opiekę, ale też wsparcie terapeutyczne i możliwość rozwoju osobistego. Spółdzielnia powstała z myślą o wspieraniu tych, którym z różnych przyczyn w życiu się nie poszczęściło. Opiekujemy się osobami starszymi i z niepełnosprawnymi oraz aktywizujemy zawodowo osoby z wykluczenia. Naszą misją jest poprawianie świata. Jesteśmy dla Was i dla Was będziemy się stale rozwijać. Zdajemy sobie sprawę, że tylko razem możemy stworzyć coś wyjątkowego – deklaruje Małgorzata Modrak-Potapowicz.


Partnerzy