×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Studia II stopnia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Pile
17.04.2015

Drukuj

8 kwietnia 2015 r. na ręce Rektora PWSZ wpłynęła decyzja o nadaniu PWSZ im. Stanisława Staszica w Pile uprawnień do prowadzenia studiów II stopnia o profilu praktycznym na kierunku praca socjalna. W utworzenie studiów magisterskich włączyli się senator Mieczysław Augustyn oraz prezydent Piły Piotr Głowski.


Resort Pracy i Polityki Społecznej zamierza dokonać radykalnych reform, wprowadzając między innymi nowe odejście do pracy socjalnej. Główny nacisk położony będzie na profilaktykę w usługach socjalnych, a nie jak dotychczas na interwencję socjalną. Działania profilaktyczne mają być prowadzone przez odpowiednio przygotowanych pracowników, co z jednej strony wyznacza nowy, prewencyjny wymiar pracy socjalnej i sprzyja pojawieniu się nowych specjalizacji w tym zawodzie, z drugiej zaś pokazuje autentyczne niedobory kadrowe wśród jednostek organizacyjnych pomocy społecznej.
Planowane zmiany w dużym stopniu dotyczyć będą struktury organizacyjnej pomocy społecznej na szczeblu gminy. Planowane jest oddzielenie pracy socjalnej od wypłaty świadczeń. Profilaktyka i prewencja w obszarze bezrobocia, wykluczenia społecznego i aktywizacji osób bezrobotnych, to nade wszystko ważne pole do działań pracowników socjalnych.

W tej kwestii niezbędne jest zaangażowanie się pracowników socjalnych, jako liderów w społecznościach lokalnych kreujących powstawanie nowych spółdzielni socjalnych, fundacji i tym podobnych podmiotów gospodarczych.

  • specjalność: ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI SOCJALNYMI

Kompetencje społeczne, kompetencje miękkie i twarde zdobyte w trakcie studiów II stopnia na profilu praktycznym umożliwią realizację zadań w postulowanym obszarze profilaktyki i interwencji, głównie w oparciu o fundusze strukturalne i środki pochodzące z unijnych programów wsparcia w ramach jednolitej Europy Socjalnej.
Kompetencje absolwenta powyższej specjalności przyczynią się także do szans na rozwiązanie problemów nierównomiernego i niezrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego gmin, w których występują obszary zdegradowane gospodarczo i podwyższony stopień wykluczenia społecznego, a także będą wsparciem dla działań podejmowanych w ramach Lokalnych Programów Rewitalizacji współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

  • specjalność: WSPARCIE SPOŁECZNE I REHABILITACJA W PRACY SOCJALNEJ

Absolwenci tej specjalności doskonale wpiszą się w założenia takich dokumentów jak Uchwała Rady Ministrów Nr 238 z dnia 24 grudnia 2013 r.w sprawie przyjęcia dokumentu Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014–2020 oraz Uchwała Rady Ministrów Nr 237 z dnia 24 grudnia 2013 r. w sprawie ustanowienia Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020, które wskazują konieczność podejmowania wyzwań dotyczących kształcenia nowych kadr pracowników socjalnych.
Kierunki interwencji nowych kadr to m.in.: rozwój efektywnej edukacji prozdrowotnej we wszystkich okresach życia człowieka – promowanie zdrowego stylu życia w każdym wieku, popularyzacja i rozwój oferty edukacyjnej w zakresie prawidłowego żywienia dostosowanego do zmieniającego się organizmu osoby starszej, popularyzacja i rozwój oferty edukacyjnej w zakresie profilaktyki typowych chorób wieku starszego, uwzględnienie w edukacji prozdrowotnej zagadnień zdrowia psychicznego, rozumienia procesów zachodzących w psychice osoby starzejącej się
Międzyobszarowe efekty kształcenia wyposażą, każdego absolwenta - pracownika socjalnego, w praktyczne umiejętności do realizacji powyższych działań profilaktycznych i interwencyjnych.

źródło: PWSZ w Pile


Dorota Strugała
Rzecznik prasowy
UM Piła

Partnerzy