Strategia Wielkopolska 2030 – warto się zaangażować
26.06.2019

Spotkanie informacyjne na temat priorytetowych zadań i możliwości pozyskiwania pieniędzy z funduszy zewnętrznych na ich realizację w ramach „Strategii Wielkopolskiej 2030”, odbyło się w sali kameralnej Regionalnego Centrum Kultury. Inicjatorami panelu, w którym uczestniczyli samorządowcy z Północnej Wielkopolski byli:  członek zarządu województwa wielkopolskiego Jacek Bogusławski i prezydent Piły Piotr Głowski.

W przygotowywanej Strategii Wielkopolska 20130, samorząd naszego województwa kieruje się zasadami nowoczesnego zarządzania i proaktywnego przywództwa. Takie priorytety mają jeszcze bardziej umocnić krajową i europejską pozycję Wielkopolski, rozwijać jej potencjał społeczny i gospodarczy, a co za tym idzie zapewnić podniesienie poziomu życia mieszkańców. Duży nacisk strategia kładzie równocześnie na dbałość o dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze regionu.

- Podstawową zasadą działań samorządu województwa wielkopolskiego, jest zrównoważony rozwój całej Wielkopolski. W tej chwili opracowujemy Strategię Wielkopolska 2030 i potrzebne są projekty, w których samorządy z Północnej Wielkopolski pokażą, jak chcą się rozwijać. Wiemy, że za wspólne projekty kilku gmin, będą w konkursach dodatkowe punkty i dlatego spotkaliśmy się w Pile, żeby przedyskutować z samorządowcami najistotniejsze dla nas propozycje, które zostaną wpisane do strategii – mówi członek zarządu województwa wielkopolskiego Jacek Bogusławski.

 - Zainicjowaliśmy spotkanie z marszałkiem, bo odczuwamy odpowiedzialność za nasz subregion. Bo  tylko współpraca gmin położonych w Północnej Wielkopolsce, da nam szanse przygotowania projektów, które będą uzyskiwały dofinansowanie, a ich realizacja pozwoli na takie modernizowanie i zagospodarowanie przestrzeni publicznej, żeby gwarantowała stały rozwój i  była jak najbardziej przyjazna mieszkańcom. Dobrym przykładem takiej współpracy był zainicjowany przez gminę Piła Pilski Obszar Strategicznej Interwencji (POSI), w który zaangażowało się kilka ościennych samorządów. Wszyscy Na tym skorzystaliśmy – podkreśla prezydent Piły Piotr Głowski.

Wspólna inicjatywa J. Bogusławskiego i P. Głowskiego spotkała się z przychylnym przyjęciem uczestniczących w spotkaniu samorządowców.

- Zdecydowanie trzeba współpracować i nie kończyć działań w granicach gmin. Wygrywa tylko nowoczesny samorząd, który opiera swoje plany rozwoje na współpracy regionalnej z sąsiadami – uważa Adam Pulit, burmistrz Złotowa.

- Współpraca i popieranie się wzajemne jest konieczne, bo na przykład droga nie kończy się na granicy gminy, czy powiatu. Na szczęście wiele wielkopolskich samorządów się po 15 latach dogadało i teraz potrzeba tylko wspólnych inicjatyw, które nie będą dla siebie konkurencyjne. Na przykład my – choć nie leżymy przy S 11 – popieramy budowę tej drogi, bo to jest dla nas mimo wszystko najbliższa droga do świata – deklaruje wicestarosta wągrowiecki Michał Piechocki.

Teraz uczestnicy spotkania przygotować mają swoje propozycje projektów, których realizacja przyniesie korzyść mieszkańcom większej liczby gmin. Zostaną one przedyskutowane podczas kolejnego spotkania, którego termin wyznaczono na 4 lub 5 lipca. 

Do pobrania: