close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Rynek pracy: warto być aktywnym
10.05.2019

Drukuj

Meeting pt. „Przekonać nieprzekonanych. + 15 dla biznesu i rzemiosła” odbył się w siedzibie Inwest-Parku. Podczas wydarzenia zaprezentowano możliwości wpływania pracodawców na profile kształcenia zawodowego i dualnego młodzieży. Organizatorami byli: Izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski i Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego w Pile.

- Chodzi o zawiązanie lub pogłębianie współpracy pomiędzy szkołami prowadzącymi kształcenie zawodowe, a pracodawcami prowadzącymi praktyki zawodowe i mogącymi zatrudniać młodzież. Chcemy również propagować kształcenie dualne - praktyczne i teoretyczne – bo bez tego młodzi ludzie nic nie będą wiedzieli o rzeczywistym środowisku pracy. Pokażemy też dobre wzorce takiej współpracy i mamy nadzieję, że w ten sposób przekonamy tych przedsiębiorców, którzy do tej pory jeszcze do takiej współpracy nie przystąpili – deklaruje Ewa Krupka-Zaręba, dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego w Pile.

O dotychczasowej współpracy pracodawców ze szkołami zawodowymi i technikami mówił Grzegorz Marciniak, prezes Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski. Jego ocena nie jest najlepsza.

- Na razie jest beznadziejnie. Tak samo źle oceniamy psucie szkolnictwa zawodowego przez ostatnie 20 lat, które doprowadziło do tego, że zainteresowanie młodzieży tym profilem kształcenia jest niewielkie. A jeżeli już jest, to kształcenie zawodowe w ocenie pracodawców jest na bardzo niskim poziomie, zupełnie nieprzystosowane do wymogów współczesności i oczekiwań przedsiębiorców – mówi prezes Marciniak.

 

Co pracodawcy zrobili, żeby to zmienić?

- Bardzo niewiele i szkoły twierdzą, że pracodawcy nie chcą współpracować. Dlatego kluczowym zadaniem jakie stoi przed nami, jest zmiana tej sytuacji. Są pierwsze dobre przykłady współpracy firm ze szkołami zawodowymi i musimy spowodować, żeby stało się to masowe. Po prostu wszyscy musimy mieć świadomość, że chcąc mieć dobrego pracownika, musimy wpuścić 15-latka na praktykę, żeby on zobaczył, że ta praca jest fajna i ciekawa i żeby zaczął się kształcić w tym kierunku – deklaruje prezes Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski.

Możliwości wpływania na profile kształcenia zawodowego i dualnego młodzieży, zaprezentowali przedsiębiorcom prelegenci: Państwowej Inspekcji Pracy, Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej, Wielkopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP , Cechu Rzemiosł Różnych w Złotowie i Inwest-Parku.

 

- Praca dla Młodych, to program Gminy Piła i Inwest-Parku, którego zadaniem jest wsparcie osób bardzo młodych stawiających pierwsze kroki na pilskim rynku pracy. Program skierowany jest do młodych pilan, uczniów i absolwentów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych oraz studentów. Istotą programu jest, aby pomóc młodzieży nawiązać pierwsze kontakty z pracodawcami, wesprzeć ich w zrozumieniu specyfiki lokalnego rynku i zdobyciu pierwszej pracy. 

Zależy nam również, aby pokazać przedsiębiorcom potencjał jaki drzemie w młodych pracownikach, a także jak ważne jest, aby młodzi ludzie mieli gdzie zdobywać doświadczenie i kształtować dobre nawyki. Uczniowie już niebawem będą wkraczać na rynek pracy i tworzyć kolejne pokolenie pracowników – mówi reprezentująca Inwest-Park Anna Burzyńska, rekruter PLATFORMA PRACA.

Już 30 maja br. (czw), w Inwest-Parku, w godz.14:00-15:30 odbędą się Targi Pracy Młodych - spotkanie, podczas którego przedstawione zostaną oferty pracy wakacyjnej dla młodzieży, a także będzie można uzyskać informacje dotyczące umów o pracę oraz pomoc doradców zawodowych. 

- Doradcy będą również informowali o różnych formach wsparcia i rozwoju dla młodzieży w okresie wakacyjnym, takich jak kursy zawodowe czy warsztaty, które pomogą przygotować się do zdobycia pierwszej pracy i określenia drogi zawodowej. Zapraszamy uczniów i studentów do poszukiwań pracy wakacyjnej, a pracodawców do uczestniczenia w Targach Pracy Młodzieży i prezentacji ofert pracy – zachęca A. Burzyńska. 

 

P. Gadzinowski
fot. W. Szczerbiński 

Partnerzy