×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Propozycja normalizacji pracy izby wytrzeźwień
25.11.2019

Drukuj

Ofertę prowadzenia izby wytrzeźwień, złożyła władzom powiatu pilskiego gmina Piła. Prezydent Piły Piotr Głowski, liczy na to, że decyzje w tej sprawie Starostwo Powiatowe w Pile, podejmie do końca roku. Jeśli będzie ona negatywna, Miasto – choć w projekcie budżetu na przyszły rok zabezpieczyło pieniądze na jej działalność – rozważy możliwość jej likwidacji.

W opinii prezydenta Piły Piotra Głowskiego za przekazaniem prowadzenia Izby Wytrzeźwień w Pile pilskiemu starostwu powiatowemu przemawia kilka argumentów.

1. Leczenie chorób i opieka nad osobami chorymi (alkoholizm jest chorobą) jest obowiązkiem państwa, które na najniższym poziomie administracji reprezentują instytucje powiatowe.

2. Działalność izb wytrzeźwień jest ściśle związana z funkcjonowaniem jednostek policji i szpitali, które  organizacyjnie  kompetencyjnie są związane ze starostwami powiatowymi.

3. Izba Wytrzeźwień w Pile obsługuje znacznie szerszy teren niż granice administracyjne miasta. Zgodnie z umowami podpisanymi z samorządami, trafiają do niej nietrzeźwi z terenu 33 gmin. Opłaty, które wnoszą te samorządy nie są wystarczające i to gmina Piła ponosi lwią część kosztów funkcjonowania tej instytucji.

4. Na 3500 gmin w Polsce, tylko w ponad 20 istnieją izby wytrzeźwień. W pozostałych przypadkach opiekę nad osobami w stanie upojenia alkoholowego pełnią: policja i szpitale. 

- Chcemy normalności w tej sprawie i dlatego uważam, że nasza oferta – którą na piśmie przekazaliśmy panu staroście - jest racjonalna. Liczymy na to, że oficjalną odpowiedź otrzymamy do końca bieżącego roku – powiedział prezydent Piotr Głowski i zastrzegł, że jeśli będzie ona negatywna, władze miasta rozważą możliwość przedstawienia Radzie Miasta Piły projektu uchwały, w sprawie likwidacji pilskiej izby wytrzeźwień. Prezydent zadeklarował także, że jeśli do tego dojdzie, zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, zostaną wykorzystane na prowadzenie programów profilaktycznych w środowiskach zagrożonych alkoholizmem. W opinii P. Głowskiego, takie spożytkowanie publicznych środków, będzie dla pilan o wiele korzystniejsze.

P. Gadzinowski

Partnerzy