close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Prezydent ws. parowozowni
08.12.2015

Drukuj

Należący do PKP obiekt parowozowni dzięki zaangażowaniu m. in. władz miasta został  wpisany do rejestru zabytków, dokonano podziałów geodezyjnych terenu. Prezydent osobiście włącza się  w poszukiwania inwestora zainteresowanego zagospodarowaniem „okrąglaka”. Wszystkie te działania zmierzały do tego, by wpisany już w rejestr zabytków budynek ocalić i przywrócić do stanu używalności.

Ostatni, nierozstrzygnięty przetarg na sprzedaż nieruchomości nakazuje podjęcie nowych kroków.

W związku z powyższym prezydent Piły zwrócił się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o wszczęcie działań w kierunku rozpoczęcia remontu zabytkowego budynku parowozowni. – Oczekuję w imieniu władz miasta Piły na interwencję Pana Ministra, mając na uwadze bardzo zły stan techniczny obiektu, grożący nawet katastrofą budowlaną. Z roku na rok budowla jest w coraz gorszym stanie. Wybudowana w latach 1870 – 1874 parowozownia była wielkim osiągnięciem ówczesnej europejskiej myśli technicznej. - podnosi w piśmie prezydent Głowski – Wnosimy o natychmiastowe rozpoczęcie prac remontowych przez obecnego właściciela, gdyż wyłącznie na tym poziomie możliwe jest sfinansowanie kosztów odbudowy tych niezwykle cennych zabytkowych obiektów. 

Prezydent zadeklarował włączenie się w przyszłości w proces użytkowania wyremontowanych budynków oraz potwierdził, że dotychczas zainteresowane użytkowaniem obiektu - Muzeum Kolejnictwa i Przemysłu na Śląsku podtrzymuje swoją deklarację co do zagospodarowania obiektu po remoncie. 

 

fot. fotopolska.eu

Partnerzy