×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Powołana została Rada Naukowa ds. wodoru
06.03.2020

Drukuj

Wodór w Pile. Prezydent Piotr Głowski podpisał zarządzenie w sprawie powołania Rady Naukowej w ramach grupy roboczej ds. technologii wodorowych.

W związku z koniecznością poszukiwania alternatywnych niskoemisyjnych źródeł energii Prezydent Miasta Piły w ubiegłym roku podjął decyzję o powołaniu Zespołu Roboczego ds. Technologii Wodorowych, którego zadaniem jest wspieranie rozwoju technologii wodorowych w Województwie Wielkopolskim oraz wdrażanie rozwiązań w Pile.

Poszerzając działania na rzecz rozwoju technologii wodorowych Prezydent Piotr Głowski podpisał zarządzenie w sprawie powołania Rady Naukowej w ramach grupy roboczej ds. technologii wodorowych.  Zadaniem Rady będzie pomoc naukowa przy przygotowaniu strategii i projektów w zakresie rozwoju technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii, a w szczególności technologii wodorowych. Koncentrować się ma na projektach pilskich, uwzględniając jednak cele strategiczne województwa wielkopolskiego kreowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Swój udział w pracach zespołu zadeklarowali m.in.: prof. nadzw. dr Stanisław Różański, prof. dr hab. Kazimierz Pająk, prof. dr hab. Szymon Cyfert, dr inż. Katarzyna Pogorzelec-Glaser, prof. nadzw. dr hab. Roman Muszyński, prof. Lucyna Firlej.

Ponadto, Gmina Piła uczestniczy w Wielkopolskiej Platformie Wodorowej będącej miejscem wymiany doświadczeń i promocji, a przede wszystkim inicjowania działań na rzecz budowy potencjału gospodarczego pozwalającego na uzyskanie statusu wiodącego w obszarze gospodarki związanej z zastosowaniem technologii wodorowych. Wielkopolska Platforma Wodorowa sprzyja efektywnemu połączeniu i wykorzystaniu potencjału zrzeszonych w niej przedstawicieli środowisk biznesowych, naukowych, samorządowych oraz organizacji pozarządowych. Efektem działania platformy są rozwiązania, które pozwalają wykorzystać lokalny potencjał i istniejącą infrastrukturę do podniesienia konkurencyjności regionu.

Niniejsze działania mają na celu wdrożenie w przyszłości nowoczesnej technologii  magazynowania energii przy użyciu nośnika jakim jest wodór z możliwościami wykorzystania tejże energii w transporcie publicznym i prywatnym, ciepłownictwie czy przemyśle.

 

M. Smoczyk, A. Kramkowska
fot. D. Semenov

Partnerzy