close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Pilskie obchody Dnia Diabetyka
03.06.2015

Drukuj

Obchody Dnia Diabetyka posiadają już wieloletnią tradycję. Stały się trwałym punktem w rocznym kalendarzu imprez organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.

Dziesiąte krajowe obchody Dnia Diabetyka odbyły się w dniu 30 maja br. w Pile. Towarzyszyło im plenarne posiedzenie Zarządu Głównego PSD, wystawa medyczna oraz sympozjum naukowe. Uroczystość odbyła się w pięknej Sali Widowiskowej miejscowego Regionalnego Centrum Kultury - Fabryka Emocji, której wnętrza korzystnie wpływały na podniosłą atmosferę jej przebiegu, a Pan Dyrektor Stanisław Dąbek wspaniale poprowadził uroczystość.
Wśród gości obecna była wicewojewoda wielkopolska pani Dorota Kinal oraz przedstawiciele dwóch miejscowych parlamentarzystów. Wydarzeniu patronował Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski.
Uroczystość  otworzyli prezes Zarządu Oddziału Rejonowego PSD w Pile kol. Elżbieta Białęska i prezes Zarządu Głównego PSD Andrzej Bauman.
Następnie przystąpiono do wręczenia odznaczeń.
Wręczono pięć Krzyży Zasługi, przyznanych przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w tym:
-  jeden Złoty - dla Andrzeja Karnowskiego, współzałożyciela naszego Stowarzyszenia, a obecnie redaktora pisma PEN;
- jeden Srebrny - dla Elżbiety Piankowskiej, zasłużonej w propagatorki wiedzy o cukrzycy;
-  trzy Brązowe dla zasłużonych prezesów Kół  PSD - Wiesława Jastrzębia z Kętrzyna i Roberta Smolenia z Nowego Sącza oraz wolontariusza PSD z Chojnowa - Stefana Wierzbickiego.  
W dalszej części spotkania odbyło się wręczenie  odznaczeń przyznawanych przez Zarząd Główny PSD.
Wyróżnienia, z rąk prezesa Andrzeja Baumana, otrzymało 4 członków Stowarzyszenia w tym Złoty Medal „Za Zwycięstwo nad Cukrzycą” za ponad 40-letni okres zmagania się z cukrzycą otrzymała działaczka-weteranka p. Józefa Smoleń z Nowego Sącza.  Trzy pozostałe osoby otrzymały Dyplomy Uznania.
 Po przerwie rozpoczęła się część naukowa,  której głównym hasłem przewodnim była rola edukacji w procesie leczenia skutków cukrzycy. Zajęcia prowadziły wybitne osobistości z dziedziny diabetologii,  reprezentujący poznańskie środowisko naukowe, w tym autorzy i propagatorzy m. in. słynnej już w Polsce „Szkoły Cukrzycy”,  których w PSD działa już 31 – najwięcej w woj. Zachodnio-Pomorskim.
Na początku bardzo ciekawą prelekcję o leczeniu choroby w poradniach POZ przedstawił dr Andrzej Paciorkowski - skupiając się na wadze relacji interpersonalnych lekarz – pacjent, z uwzględnieniem edukacji i samokształcenia. Krytycznie odniósł się do poziomu frekwencji na sali, mówiąc „ta sala na 800 miejsc powinna pękać w szwach!”, mając na uwadze liczbę chorych z tego regionu. Na zakończenie stwierdził, że zainteresowanie chorych sprawą edukacji jest niezadowalające i jednym ze środków zaradczych temu zjawisku może być proces tworzenia Szkoły Cukrzycy w kołach PSD.
Następnie głos zabrała profesor dr hab. med. Bogna Wierusz-Wysocka z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Diabetologii  WUM w Poznaniu, która wypowiedziała się w kwestii roli edukacji diabetologicznej w poprawie bezpieczeństwa  terapii cukrzycowej. Po pani Profesor wykład wygłosiła psycholog mgr Agata Juruć z tej samej Katedry, która w jasny i dostępny sposób przedstawiła aspekt psychologiczny życia chorego z cukrzycą.
Pomiędzy wykładami miał miejsce występ artystyczny, w którym dwie pary taneczne z Klubu Tańca Towarzyskiego UKS Iskra Piła zaprezentowały się w tańcu południowoamerykańskim.  Swoim występem wzbudziły ogólny podziw wśród widzów. Był to przykład do naśladowania dla osób z cukrzycą, którym zalecana jest aktywność fizyczna, tak pomagająca w zmaganiu się z chorobą.
Po części artystycznej nastąpiła przerwa, którą uczestnicy wykorzystali na lunch i zwiedzanie wystawy diabetologicznej, na której zaprezentowało się 11 firm w tym: SANOFI, BERLIN-CHEMIE/MENARINI, ROCHE, WOERWAG, JJW DEOMED, HTL STREFA, BIO RAD, VARIA , VICTORIA CYMES i EURO HOLDING. Ponadto swoimi produktami wsparły organizację imprezy m.in. firmy takie jak: QUIZER PHARMA, OCEANIC, BEZGLUTEN, ZT KRUSZWICA i PIEKARNIA KOMPLET.
Po przerwie kontynuowano zajęcia edukacyjne. Pierwsza wystąpiła edukatorka diabetologiczna z Czarnkowa mgr piel. Beata Polarczyk, która nawiązując do poprzednich wystąpień, mówiła o stylu życia z chorobą. Po niej prelekcję wygłosiła dyrektor Anna Święcka-Głowacka z firmy GEERS Akustyka Słuchu, która mówiąc o wzajemnej współpracy z PSD, podkreśliła aspekt niszczenia słuchu przez cukrzycę. Jest to problem, który dotychczas nie jest doceniany zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów.
W swoich kilkunastominutowych wystąpieniach, zaprezentowały swoje wyroby również firmy JJW DEOMED i WOERWAG, mówiąc głównie o zapobieganiu powstawania powikłań stopy cukrzycowej poprzez noszenie odpowiednich skarpet i pielęgnację nóg odpowiednimi preparatami.

Henryk Ochniak

Partnerzy