×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Pilscy naukowcy UAM wrócili ze Spitsbergenu
27.07.2018

Drukuj

Naukowcy z Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile, w tym studenci, nurkowie i lekarz, przepłynęli ponad 360 mil morskich wzdłuż zachodniego wybrzeża Spitsbergenu (Svalbard, Arktyka). Pobrali 196 prób wody i osadów dennych z 42 stanowisk badawczych. Zakończona sukcesem ekspedycja przyniesie wiedzę na temat gospodarki wodnej i ochrony środowiska nie tylko Spitsbergenu, ale także polskich Tatr, zwłaszcza w związku ze zmieniającym się klimatem i wykorzystaniem środowiska przez człowieka.

Uczestnicy wyprawy zrelacjonowali jej przebieg podczas konferencji prasowej w Pile

W dniach 11-21 lipca b.r. odbyła się pierwsza pilska wyprawa naukowo-badawcza UAM PIŁA NORD EXPEDITION - SPITSBERGEN 2018. Przez 10 dni terenowych 7-osobowy zespół prowadził intensywne badania słonowodnych fiordów, zatok i stref brzegowych oraz słodkowodnych rzek, jezior, młak i torfowisk Spitsbergenu. Celem wyprawy było poznanie różnorodności gatunkowej i siedliskowej bruzdnic (Dinophyceae, Dinoflagellata). Bruzdnice to jedna z grup glonów, która w chłodnych wodach pełni kluczową rolę w łańcuchu pokarmowym. Organizmy te potrafią odżywiać się tak jak rośliny (czerpiąc energię ze słońca), mogą pochłaniać martwą materię organiczną, zjadać bakterie lub aktywnie polować jak zwierzęta – goniąc, zarzucając mikrosieci lub wydzielając paraliżujące ofiary toksyny. Wydzielane przez nie substancje toksyczne potrafią się kumulowaćw kolejnych ogniwach łańcucha pokarmowego. Jest to o tyle niebezpieczne, że toksyny te mogą silnie oddziaływać zwłaszcza na układ nerwowy, czy wątrobę innych zwierząt oraz człowieka.


Badacze pobierali próby między innymi w okolicach Stacji Polarnej "Petuniabukta: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wizytując także pracujących tam specjalistów. Dla prowadzonego w naszym kraju
Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego (link) punktem porównawczym są badania prowadzone w stacji "Petuniabukta", przeprowadzone badania jezior Spitsbergenu będą odnośnikiem do prowadzonych przez pilski zespół badań stawów w Tatrach (link). Pierwsze obserwacje pobranego materiału badawczego przeprowadzone pod mikroskopami w czasie rejsu, pozwoliły przynieść wiedzę o nieznanych dotąd gatunkach bruzdnic ze Spitsbergenu. Zebrane próby wody i osadów dennych są obecnie szczegółowo analizowane w laboratoriach Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile oraz we współpracujących jednostkach naukowych z Polski i Niemiec.


Jak podkreślił prezydent Piły Piotr Głowski - Pilski rejs polskim jachtem S/Y Hi Ocean One na Spitsbergenie dowodzi, że w mniejszym ośrodku akademickim, jakim jest Piła, mogą być i są prowadzone badania na wysokim poziomie naukowym. Piła z Nadnoteckim Instytutem UAM - jest doskonałym miejscem do studiowania i rozwoju zawodowego.


W skład wyprawy wchodzili dr Paweł M. Owsianny – kierownik wyprawy (z-ca dyrektora NI UAM w Pile, KpK HSA), Mateusz Gutowski (pracownik UAM), Grzegorz Marciniak (student UAM), nurkowie Grzegorz Marciniak (Nord, KpK HSA) i Krzysztof Trawiński (KpK HSA), a także Iwona Leśniewska (lekarz, fotograf)
oraz Michał Kępiński (dokumentalista, TVAsta).
Wsparcia finansowego, sprzętowego i organizacyjnego naukowcom dzieliły - Fundacja NORD, miasto Piła oraz
stowarzyszenie nurków niepełnosprawnych Krok po Kroku HSA w Pile.

Zapraszamy do zobaczenia galerii zdjęć z wyprawy [TUTAJ]

Partnerzy