×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Piła pierwszym polskim miastem, które zostało członkiem Instytutu Regionów Europy.
13.10.2016

Drukuj

Od 25 do 27 września b.r. Prezydent Piotr Głowski na zaproszenie IRE (Instytutu  Regionów Europy) uczestniczył w międzynarodowej 12. Konferencji Europejskich Regionów i Miast w Salzburgu w Austrii. Tematem przewodnim konferencji był „Długofalowy rozwój regionów i miast Europy“. Po raz pierwszy Gmina Piła uczestniczyła w tej konferencji jako pełnoprawny członek tego stowarzyszenia, w jej trakcie bowiem IRE powitało 3 nowych działaczy. „Jesteśmy  radzi, że Maribor i Trebnje, dwa słoweńskie miasta, jak również Piła – pierwsze miasto z Polski, zdecydowały się zintensyfikować swoje proeuropejskie nastawienie i zostać członkiem IRE” – poinformował na swojej stronie interentowej Instytut Regionów Europy (źródło: http://www.institut-ire.eu/de/).

IRE powstał w 2004 roku. W swojej działalności dąży on do wzmocnienia znaczenia wspólnej Europy, przy zachowaniu odrębności miast i regionów. Instytut zrzesza obecnie 120 partnerów – miasta, regiony oraz przedsiebiorców z 20 krajów Europy. 

Do udziału w konferencji zaproszeni zostali eksperci z obszaru gospodarki i polityki. Pierwszy panel dyskusyjny poświęcony był procesom migracyjnym w Europie oraz wyzwaniami z tym związanymi.  Uczestnicy dyskusji mieli okazję zapoznać się z najlepszymi przykładami rozwiązań w zakresie trwałej integracji imigrantów na terytorium UE.

Druga część pierwszego dnia konferencji skupiła się wokół problemu  gospodarowania przestrzenią w Unii Europejskiej. Jak podano – każdego dnia na terenie Unii Europjeskiej zostaje zabudowane 275 ha ziemi (przykładowo w Austrii jest to 20 hektarów, co równa się powierzchni 30 boisk do piłki nożnej). Jeżeli ten trend się utrzyma, całe terytorium Austrii zostanie zabudowane w ciągu najbliższych 200 lat. Rodzi to ogromne niebezpieczeństwo i może skutkować brakiem terenów rolnych czy leśnych i w konsekwencji brakiem możliwości produkcji żywności na terytorium Europy.

Trzeci panel dyskusyjny poświęcony był problemowi gospodarki wodnej  w obliczu rozstastających się aglomeracji miejskich, postępującej industrializacji oraz zmian klimatycznych.

Drugiego dnia konferencji odbyło się sympozjum pod nazwą „Dziedzictwo kulturtalne i historyczne szansą dla turystyki regionalnej”. O dobrym wpływie turystyki regionalnej na rozwój gospodarczy, na przykładzie szlaku piastowskiego, w swojej prelekcji, opowiadał Tomasz Wiktor – Dyrektor Departamentu Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego .

Poczas konferencji Prezydent Piotr Głowski omówił pierwsze plany współpracy  pomiędzy Piłą a IRE. 

J. Oburota

Partnerzy