×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Pasieka Społeczna stała się faktem!
29.07.2020

Drukuj

W sobotę, 25 lipca 2020 pszczoły zamieszkały w Pasiece Edukacyjnej i Ogrodzie Społecznym tworzonym przez Fundację Pszczoła na terenie Nadnoteckiego Instytutu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Pile.

Na podstawie projektu zieleni przygotowanego przez Pracownia Sztuki Ogrodowej – Agnieszka Hubeny-Żukowska, mieszkańcy Piły i okolic, ale również przyjaciele wolontariusze z Poznania  posadzili pierwsze krzewy i drzewa. Zastało przygotowane i zabezpieczone pasieczysko. Płot prawie w całości został postawiony przez przyjaciół z Stowarzyszenia Jeziorki Aktywna Wieś.

W ulu, pomalowanym wcześniej przez dzieci, zamieszkały piękne pszczoły polskiej rasy Krainka linii Galicja. Galicja to linia wyprowadzona w pasiece hodowlanej Gospodarstwa Pasiecznego „Pasieka Szeligów”. „Pszczoła ta bardzo dobrze sprawdza się w przydomowych pasiekach ze względu na jej łagodne zachowanie” – zapewnia hodowca na stronie internetowej.

– Właśnie ze względu na łagodne cechy została wybrana do naszego miasta, nasza pasieka ma charakter społeczny i moim obowiązkiem jest dbać o bezpieczeństwo wolontariuszy, którzy pracują i będą wypoczywali w tym ogrodzie –   mówi prezeska Fundacji Pszczoła Bożena Wola.

– Działania proklimatyczne są celem i wyróżnikiem naszego Instytutu Dobrze jest mieć takich partnerów jak Fundacja Pszczoła i projektantka ogrodów Agnieszka Hubeny-Żukowska. Cieszę się, że mamy pszczoły na UAM w Pile! – wyrażał swoją radość dr Paweł Michał Owsianny, dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM.

– Krzewy, będą stanowiły żywopłot i zabezpieczenie przed zwierzętami, których jest sporo w tym rejonie Piły – wyjaśnia projektantka, która osobiście dołączyła do pierwszych prac –  Przede wszystkim rośliny są miododajne i pyłkodajne, są zatem doskonałym uzupełnieniem diety pszczół. Mamy tu maliny, czarne porzeczki, czy dereń jadalny. To dopiero początek, bo do projektu wybrałam prawie 70 gatunków roślin, które będziemy sukcesywnie dosadzać.

 

______________________

Fundacja Pszczoła uczy i pokazuje, jak harmonijnie współistnieć w środowisku naturalnym. Prowadzi zajęcia edukacyjne w przedszkolach, szkołach, na uczelniach, współpracuje również z firmami, które troszczą się o świat, w jakim funkcjonują.

 Bożena Wola, prezes Fundacji Pszczoła
fot. Agnieszka Hybeny-Żukowska, Rafał Tomczyk 

Partnerzy