×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Miasto wspiera osoby niepełnosprawne
27.04.2018

Drukuj

Niepełnosprawni i ich opiekunowie, którzy od tygodnia protestują w Sejmie nie są sami. Wiec poparcia dla godnego życia niepełnosprawnych, który rozpoczął się dziś o godzinie 18:00 na placu Konstytucji 3 maja jest znakiem solidaryzowania się pilan z tymi, którzy w Warszawie walczą o godziwe świadczenia i lepsze warunki dla tych, którzy nie są w stanie sami podnieść standardów swojego życia. 

Pilanie wyrażają aprobatę dla postulatów, które zostały spisane przez rodaków reprezentujących niepełnosprawnych i ich opiekunów w Warszawie. Protestujący po pierwsze oczekują wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnego egzystowania po ukończeniu 18. roku życia, w kwocie 500 złotych miesięcznie, bez kryterium dochodowego; po drugie oczekują zrównania renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczanego dla gospodarstwa z osobą niepełnosprawną. 

W ramach solidarności z osobami protestującymi na wiecu poparcia spotkały się osoby, którym problemy życia codziennego rodziców osób niepełnosprawnych i ich dzieci nie są obojętne. Wśród nich była m.in wiceprezydent Beata Dudzińska, która również podkreśliła to, że zarówno jej obecność, jak i zebranych radnych Rady Miasta Piły, przedstawicieli ugrupowań politycznych, społecznych, zawodowych, związanych z osobami niepełnosprawnymi pokazuje, że „niepełnosprawność nie jest polityczna”. 

Gmina Piła codziennie odpowiada na potrzeby osób niepełnosprawnych. Przykładami  działań na rzecz usprawniania funkcjonowania osobom niepełnosprawnym w przestrzeni publicznej są: sygnalizacje świetlne na drogach wyposażane w systemy dźwiękowe a także przejścia dla pieszych oznaczone płytkami z guzami lub ryflowaniem dla osób niedowidzących lub niewidzących. Przystosowywane zatoki autobusowe (11 zatok przebudowanych w 2017 roku) – wyposażane w specjalne okrawężnikowanie i płytki naprowadzające, także z guzami lub ryflowaniem. Krawężniki są obniżone i dopasowane do niskopodwoziowych autobusów ułatwiając wsiadanie i wysiadanie z autobusu. Podobnie z chodnikami i ścieżkami rowerowymi w miejscach przejść lub przejazdów przez jezdnię – obniżone krawężniki dla osób przemieszczających się na wózkach inwalidzkich oraz przystaniami, do których osoby na wózkach inwalidzkich mogą samodzielnie dotrzeć. 

Modernizacji ulegają nie tylko drogi czy ciągi komunikacji pieszej, ale także obiekty użyteczności publicznej należące do Gminy Piła, m.in. Inwest Park oraz Regionalne Centrum Kultury – wyposażone w podjazdy. RCK posiada także nową windę „mówiącą”, która pozwala osobom niepełnosprawnym korzystać z piętra budynku. W ramach modernizacji w podjazdy dla wózków zostają wyposażane także przedszkola publiczne – w ubiegłym roku PP nr 13, PP nr 14 i PP nr 18, w bieżącym roku planowane jest wyposażenie kolejnych 3 placówek oświatowych dla najmłodszych. 

Przystosowanie przestrzeni do funkcjonowania osób niepełnosprawnych dotyczy także projektowanych rewitalizacji przestrzeni, np. Parku na Wyspie oraz terenów nadrzecznych, obiektów takich jak: skateplaza, boiska sportowe, kalistenika, alejki, ścieżki rowerowe. To samo dotyczy placów zabaw, wdrażania systemów dynamicznej informacji pasażerskiej oraz nowej części aquaparku –  nowy basen  będzie dostępny dla niepełnosprawnych, wyposażony w podjazdy wejściowe a także toalety, szatnie, podnośnik do wejścia do basenu i dno podnoszone, które umożliw ćwiczenia w basenie nawet osobom na wózkach.

Ponadto Gmina Piła corocznie udziela wsparcia finansowego na realizację zadań publicznych, których wykonania podejmują się organizacje pozarządowe działające na rzecz osób niepełnosprawnych, które mają na celu integrację i aktywizację podopiecznych. Na tego typu zadania w ubiegłym roku wydano ponad 17 tys. złotych. Z gminnych funduszy pokrywane są także koszty dowozu dzieci niepełnosprawnych do pilskich szkół. Koszty te w zeszłym roku wyniosły prawie 95 tys. złotych. Fundusze przeznaczane na poprawę życia osób niepełnosprawnych pochodzą również z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który wypłaca różnego rodzaju świadczenia – w zeszłym roku wynosiły one ponad 16 milionów złotych, z czego niespełna 6 mln pochodziło z gminnego budżetu. 

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że większość kompetencji związanych z wsparciem osób niepełnosprawnych posiada samorząd powiatowy (powiatowe centra pomocy rodzinie).

 

A.Kramkowska,
fot. D. Semenov

Partnerzy