close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Miasto dofinansuje remont zabytkowych organów
19.01.2018

Drukuj

Wygląda na to, że zabytkowe - blisko stuletnie organy znajdujące się w kościele pw. Świętej Rodziny zostaną ocalone przed zniszczeniem. Remont będzie możliwy dzięki dotacji przekazanej podczas najbliższej sesji przez prezydenta Piotra Głowskiego i Radę Miasta Piły.

„Musimy dbać o każdy z nielicznych zabytków, jakie mamy w Pile. Odrestaurowanie tego niezwykłego instrumentu umożliwi nam organizowanie we współpracy z Parafią pw. Świętej Rodziny różnego rodzaju koncertów i festiwali muzyki organowej” – powiedział zauważył podczas spotkania prezydent Piotr Głowski.

Kilka lat temu podczas remontu instalacji elektrycznej w kościele zauważono, że zniszczeniu uległy zarówno elementy drewniane, skórzane jak i metalowe organów. Przyczyną są niewielkie szkodniki – kołatki domowe. W ubiegłym roku na wniosek prezydenta Piotra Głowskiego Rada Miasta Piły podjęła uchwałę nr XL/551/17 w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Dokument ten umożliwia zarządcom i właścicielom różnego rodzaju obiektów wpisanych do rejestru zabytków, ubieganie się o wsparcie finansowe na ich renowację.

Jedynym podmiotem, który złożył wniosek, jest Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętej Rodziny. Wysokość wsparcia, jakie podczas najbliższej sesji prezydent Piotr Głowski zarekomenduje Radzie Miasta Piły wynosi 400 tys. zł. Koszt wszystkich niezbędnych prac jest szacowany na 500 tys. zł.


Organy wykonane w latach dwudziestych XX wieku przez Paula Völknera są jedynymi organami koncertowymi w okolicy. Jak informuje wykonawca - pan Jan Drozdowicz - instrument reprezentuje styl romantyczny w budownictwie organowym. Organy posiadają 2,5 tys. piszczałek, które są w stanie wydać z siebie 32 różne głosy. Powietrze podczas grania jest dostarczane za pomocą przewodów o łącznej długości kilku kilometrów. Prace remontowe potrwają do końca 2018 roku. Jeśli wszystko zostanie zrealizowane zgodnie z planem organy ponownie zagrająw grudniu. Odrestaurowany instrument oprócz liturgii będzie gromadził pilan podcas podczas koncertów i festiwali muzyki organowej, które będę organizowane przez Parafię i Regionalne Centrum Kultury.

Więcej zdjęć na Facebook Miasto Piła

Bartosz Mirowski

Partnerzy