×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Marcin Sudziński - ŚLADY NASZYCH ŚLADÓW
25.02.2019

Drukuj

Marcin Sudziński - ŚLADY NASZYCH ŚLADÓW

Wystawa fotografii w Galerii Muzeum S. Staszica w Pile
Otwarcie wystawy - 15.03.2019 (piątek), godz. 18.00
Ekspozycja do 7.04.2019

 

[...] Nie sądzę, abym dziś używał fotografii ze względu na jej wrodzoną cechę, jaką jest pamięć. Nie fotografuję żeby pamiętać. Niewiele może wynikać z pamięci, znacznie więcej natomiast z faktu przeżycia. Staram się zatem poprzez fotografię docierać właśnie do głębi przeżycia. Bez złudzenia patrzę na to co wcześniej czy później będzie zapomniane. Chciałbym powiedzieć o tym wprost, bez metafory. Chcąc nie chcąc chodzę śladami moich poprzedników, fotografów z Lublina. Tak się nawet złożyło, że fotografuję ich narzędziami. (...) Wybieram tych modeli, których chcę sportretować. W swoich wyborach stoję często po stronie tych ludzi, o których świat nie zechciał pamiętać, po stronie miejsc i wydarzeń zapomnianych bez litości. Ku niepamięci - co do tego nie mam złudzeń. Nie twierdzę przez to, że nie ma w tym dla nas nadziei. Twierdzę tylko, że jest to bez znaczenia. Gdyby ktoś zatem zapytał „dlaczego fotografuję?” odpowiedziałbym: „dla tego”. [...]

Co jesteśmy w stanie przekazać fotografią? Czy możemy zamrozić aurę, która będzie rezonować za każdym razem gdy się w nią wpatrzymy tak, że będzie nas dotykać? (...) Miniatury miejsc o wielkim ładunku emocjonalnym. Miejsca nie tyle zobaczone, ile przeżyte. Każde z nich mówiło do mnie bez żalu: ku niepamięci.

Marcin  Sudziński
Ślady naszych śladów, fragmenty, Lublin, 2018

Marcin Sudziński, ur. w 1978 r. w Lublinie, fotograf, kulturoznawca, animator kultury, pszczelarz. W latach 2009-2015 pracował w Ośrodku „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie, gdzie prowadził pracownię fotografii. W 2015 r. wyczyścił blisko trzy tysiące odnalezionych szklanych negatywów z kolekcji „Twarze nieistniejącego miasta”, będących w depozycie Bramy Grodzkiej. W latach 2013 i 2015 współpracował przy produkcjach filmowych: „Twarze nieistniejącego miasta” i „Zawód fotograf”, w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk, wcielając się w rolę fotografa i narratora. Wykładał fotografię na UMCS i KUL w Lublinie. Uczy w Lubelskiej Szkole Fotografii, prowadzi plenery i warsztaty fotograficzne. Od 2016 r. pracuje w Centrum Kultury w Lublinie tworząc tam pracownię klasycznej fotografii. Hoduje pszczoły. Prowadzi Miejską Pasiekę Artystyczną na dachach Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Zorganizował ścieżkę edukacyjną we wsi Nowy Gaj pod Nałęczowem, pokazującą swobodne życie pszczół w różnych formach uli (kłody bartne, ule słomiane, snozowe, ramowe). Ścieżka jest elementem przyrodniczego projektu pod nazwą „Złota Gałąź”, nad którym obecnie pracuje.

Partnerzy