PolskiAngielskiNiemiecki

Kolejny duży sukces lekkoatletów KS Gwardia Piła!
10.08.2015

Drukuj

W Łodzi, w bardzo niekorzystnych warunkach atmosferycznych do startu, zakończyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w lekkiej atletyce, w której bardzo dobrze zaprezentowała się 12 osobowa drużyna pilskiej Gwardii. Pilanie zdobyli trzy medale / jeden złoty i dwa srebrne/ oraz zajęli piąte miejsce w klasyfikacji klubowej z dorobkiem 63 pkt na sklasyfikowanych 226 klubów i byli najlepszym klubem z Wielkopolski.

W klasyfikacji województw zwyciężyła Wielkopolska przed Mazowszem. Podobny rezultat Gwardziści zanotowali w roku 2009 w Krakowie, gdzie z taką sama ilością punktów zajęli czwarte miejsce w klasyfikacji klubowej i zdobyli cztery srebrne medale, a dwa z nich wywalczył wtedy późniejszy wielokrotny medalista Mistrzostw Polski Remigiusz Olszewski. W Łodzi podobnie jak w Krakowie Olszewski nie zawiodła faworytka sprintu Klaudia Adamek, która zdobyła złoty medal w biegu na 200 m 24,60 oraz srebrny medal w biegu na 100 m 11,89. U Klaudii podopiecznej trenera Romana Marciniaka było widać zmęczenie startami w Mistrzostwach Świata w Columbii oraz na Festiwalu Olimpijskim Młodzieży Europy w Tbilisi, gdzie zdobyła srebrny medal w biegu na 100 m oraz związanymi z tym podróżami, co mogło być przyczyną  wywalczenia w Łodzi „tylko” srebra na 100 m. Twierdzenie to potwierdzają występy w Łodzi innych uczestników tych imprez np. Tymoteusz Zimny z Szamotuł, który był zdecydowanym liderem tabel na 400 m i startował w Mistrzostwach Świata na 400 m, a zaliczył tam cztery biegi były dopiero czwarty w Łodzi.  Natomiast Adrianna Czapla z Sosnowca brązowa medalistka z Tibilisi w biegu na 800 m zdobyła w Łodzi też „tylko” srebrny medal.

Bardzo miłą niespodziankę zrobił Jakub Klęsk w skoku w dal z rekordem życiowym 6,75 wywalczył srebrny medal. Podopieczny trenera Piotra Chrząszcza ze startu na start się poprawiał i osiągnięty rezultat i medal zdobyty w Łodzi należy określić największą niespodzianką sezonu 2015.  Należy tu zaznaczyć, że Kuba  jest kolejnym medalistą MP wywodzącym się z Ujścia, a jego pierwszym trenerem był Czesław Rajewicz. Bardzo mocno obciążonym startami zawodnikiem z pilan był Jakub Popławski, który w biegu na 200 m zajął piąte miejsce z rezultatem 22,76 i był czternasty na 100 m 11,36 oraz z Michałem Dobrowolskim, Sławomirem Suchorabem i Jakubem Klęskiem w sztafecie 4 x 100 m zajął szóste miejsce  z rezultatem 44,73. Pewien niedosyt pozostał po starcie w skoku o tyczce Michała Dobrowolskiego, który z wynikiem 400 zajął piąte miejsce. Choć była realna szansa na złoty medal. Michał rozpoczął konkurs finałowy od zaliczenia w pierwszej próbie 400 cm potem trzy razy strącił poprzeczkę na 420. W przypadku Michała trema i problemy sprzętowe zadecydowały o zaliczeniu tylko  pierwszej wysokości.

Bardzo dobry występ zanotowała Patrycja Adamek, która  na 400 m ppł w biegu eliminacyjnym uzyskała rekord życiowy 65,18 i awansowała do biegu finałowego, gdzie zajęła siódme miejsce z rezultatem 65,80. Pozostali zawodnicy uzyskali następujące rezultaty Angelika Gronowska w rzucie oszczepem była czternasta z rezultatem 35,69 Emil Domański dzielnie walczył w najbardziej wyczerpującej konkurencji 10-boju zajmując osiemnaste miejsce z nowym rekordem życiowym 4607 pkt co przy obecnych upałach już jest bardzo dużym sukcesem. Daria Bąk w biegu na 3000 m zajęła dwudziestą lokatę z rezultatem 11:41,89. Do punktacji doliczono punkty z rankingu za sztafety, które zajmowały miejsca od 9 do 20 i nie starowały w finałach w Łodzi . Sztafeta dziewcząt 4 x 400 m została sklasyfikowana na dziewiątym miejscu, a  4 x 100 na miejscu trzynastym i biegały one w składzie Klaudia Adamek, Agnieszka Chwałek, Patrycja Adamek,  Anna Meszyńska. Natomiast sztafeta chłopców 4 x 400 m została sklasyfikowana również na miejscu dziewiątym  i  biegała w składzie Jakub Klęsk, Michał Dobrowolski, Jakub Popławski, Sławomir Suchorab. Podsumowując  dotychczasowe tegoroczne starty lekkoatleci Gwardii mają już dorobek ponad 100 pkt w ogólnopolskim systemie współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży oraz pięć medali z Mistrzostw Polski i jeden Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy. Przed zawodnikami jeszcze starty w młodzieżowcy MP i Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików oraz MP Młodzików w Radomiu, na których gwardziści z Piły mają również kilka szans medalowych.

Oprac.: Jerzy Żyliński, KS Gwardia Piła