×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Klub Integracji Społecznej w Pile - dla kogo, po co - co to jest?
07.04.2015

Drukuj

Klub Integracji Społecznej funkcjonujący w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pile, powstał w 2010 r. jako trwały efekt wieloletniej realizacji projektu systemowego aktywizacyjnego pn. „Twoja szansa. Aktywizacja zawodowa klientów MOPS w Pile”.

W latach 2010-2013 pomieszczenia Klubu zostały odpowiednio wyposażone i dostosowane do prowadzenia różnego typu zajęć. Celem KIS jest udzielenie indywidualnym osobom oraz członkom ich rodzin pomocy w odbudowywaniu i podtrzymywaniu umiejętności uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej, w powrocie do pełnienia ról społecznych w miejscu zamieszkania oraz w podniesieniu kwalifikacji zawodowych. Proces reintegracji w KIS przebiega na kilku płaszczyznach.

 

Od początku działalności z jego oferty skorzystało 656 klientów Ośrodka. Po ukończeniu zajęć w KIS, uczestnicy są wdrażani do prac społecznie użytecznych, spółdzielni socjalnych, a także od roku 2013 do Centrum Integracji Społecznej w Pile, prowadzonym przez organizację pozarządową Centrum Charytatywno-Opiekuńczym Caritas pw. MB z Lourdes, którego celem jest pomoc osobom długotrwale bezrobotnym.

Informacje działaniach podejmowanych w KIS w Pile zamieszczono w publikacji „Najlepsze praktyki komponentu regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w województwie wielkopolskim 2012” oraz w biuletynie „Kapitał Ludzki w Wielkopolsce”. W dniu 4 lipca 2013 r. dokonano pod numerem 19/2013 wpisu Klubu Integracji Społecznej w Pile do rejestru prowadzonego przez Wojewodę Wielkopolskiego.

W roku 2015 r. działania Klubu opierają się na realizacji projektów socjalnych dotyczących różnych problemów, skierowanych do grup uczestników, których te problemy dotyczą. Jednym z nich jest projekt socjalny „ Bądź sobą”. Celem tego projektu jest wzrost kompetencji opiekuńczo-wychowawczych i osobistych rodziców oraz opiekunów. Projekt skierowany jest do osób (kobiet i mężczyzn) wychowujących co najmniej jedno dziecko i jest realizowany od marca do czerwca 2015 r. Obejmuje:

  1. Wykład na temat zaburzeń odżywiania wśród dzieci i młodzieży, projekcja filmu dokumentalnego, dyskusja
  2. Przygotowanie przedstawienia wg scenariusza „Bądź sobą”: Przygotowanie plakatów reklamujących przedstawienie „Bądź sobą”
  3. Wystawienie przedstawienia dla zaproszonej publiczności (wszyscy uczestnicy KIS wraz z dziećmi)

 

Podejmowane są także działania poza poszczególnymi projektami socjalnymi, których odbiorcami są wszystkie osoby w Klubie Integracji Społecznej:

  • indywidualne poradnictwo: psychologiczne, pedagogiczne, zawodowe
  • cykl zajęć obsługi komputera w stopniu podstawowym i zaawansowanym
  • cykl zajęć dotyczących profilaktyki zdrowotnej i zdrowego trybu życia
  • cykl zajęć integracyjno-edukacyjno-wychowawczych
  • cykl zajęć z zakresu ekonomii społecznej.

W działaniach realizowanych w KIS w 2015 r. weźmie udział ok. 80 osób i jest to zależne od liczby chętnych kierowanych przez pracowników socjalnych. Obecnie liczba ta wynosi 66 osób. Rekrutacja uczestników rozpoczęła się w styczniu 2015 r. i jest kontynuowana przez cały rok. Każdy z uczestników ma możliwość wziąć udział w dowolnych działaniach poza projektami socjalnymi oraz w – dostosowanych do swoich potrzeb – projektach socjalnych. Obligatoryjnie każdy z uczestników uczestniczy w projekcie socjalnym z zakresu aktywizacji zawodowej.

 

 

 

Partnerzy