×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Kawka: inwentaryzacja na terenie Piły
21.07.2015

Drukuj

Urząd Miasta Piły realizuje zadanie polegające na inwentaryzacji źródeł ogrzewania na terenie miasta. W związku z powyższym do drzwi mieszkańców zapukać mogą ankieterzy, by zapytać m.in. o rodzaj ogrzewania w budynkach, ilość oraz rodzaj urządzeń na paliwa stałe. Głównym celem prowadzonej inwentaryzacji jest pozyskanie danych, które pomogą zdiagnozować problem, a w konsekwencji lepiej zarządzać działaniami mającymi na celu poprawę jakości powietrza.

Oszacowanie rodzaju głównych źródeł niskiej emisji oraz wielkości i charakterystyki emitowanych przez nie zanieczyszczeń na terenie miasta to podstawa, aby prowadzić program działań naprawczych mających na celu poprawę jakości powietrza w Pile. W związku z powyższym
27 kwietnia Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski podpisał umowę na realizację przedsięwzięcia
pn.: „Poprawa jakości powietrza. Część 2) KAWKA – Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii”, będącym Programem Priorytetowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pojęcie niskiej emisji związane jest z emisją szkodliwych pyłów i gazów na niskiej wysokości. Większość z nich powstaje w wyniku zaspokajania podstawowych potrzeb człowieka jak np. zapewnienie ciepła domowego, produkcja przemysłowa czy transport.

Niską emisję można ograniczyć poprzez:

- termomodernizację budynków wraz z likwidacją ogrzewania węglowego,

- podłączenie obiektów do miejskiej sieci ciepłowniczej,

- zastosowanie kotłów gazowych do celów grzewczych,

- zastosowanie energii elektrycznej do celów grzewczych, zastosowanie odnawialnych źródeł energii tj. energii słonecznej (kolektory słoneczne, fotowoltaika) oraz energii ziemi (pompy ciepła).

Dofinansowaniem objęte zostały działania mające na celu likwidację niskosprawnych źródeł ciepła (kotłów, pieców) opalanych paliwem stałym, podłączenie budynków wielorodzinnych do sieci ciepłowniczej wraz z termomodernizacją tych budynków, wykonanie węzłów cieplnych i przyłączy do sieci ciepłowniczej, a także wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i wewnętrznej instalacji ciepłej wody użytkowej.

            Wszystkie informacje zebrane przez ankieterów, będą wykorzystane jedynie na potrzeby zadań związanych z ochroną powietrza. Ankieterzy wyposażeni są w identyfikatory, na których widnieje nr telefonu do pracownika firmy ATMOTERM S.A., który może potwierdzić, że dana osoba pracuje na jej zlecenie. Potwierdzenie można także uzyskać dzwoniąc do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Piły.

W związku z powyższym uprzejmie prosimy o udostępnienie ww. firmie tj. jej pracownikom oraz ankieterom pracującym dla firmy, wszelkich informacji potrzebnych do realizacji przedmiotowego zadania.

 

do pobrania: mapa przekroczeń - ulice objęte inwentaryzacją

UM Piła

Partnerzy