close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

IV Bieg Na Rzecz Ziemi :: Poznań-Luboń-Puszczykowo :: 4 października 2014r.
22.09.2014

Drukuj

W sobotę 4 października 2014 r. odbędzie się IV Bieg Na Rzecz Ziemi na trasie Poznań – Luboń – Puszczykowo. Składa się on z dwóch części: marszowej i biegowej, które można pokonać kolejno bądź wybrać którąś z opcji (w całości lub części).

IV Bieg Na Rzecz Ziemi rozpocznie się uroczystościami na poznańskiej Cytadeli pod Pomnikiem Pokoju i Przyjaźni Między Narodami (dojście asfaltowym podejściem / podjazdem od ul. Garbary) o godz. 9.00. Uczestnicy części marszowej przejdą trasą liczącą ok. 14 km, m.in. przez Bramę Poznania, miejską doliną Warty, przez Dębinę do Lubonia.

Około godz. 13.30, na terenie Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie zakończy się część marszowa Biegu i odbędą się oficjalne uroczystości upamiętniające ofiary II wojny światowej.
O godz. 14.00 w Żabikowie zacznie się część biegowa – uczestnicy IV Biegu Na Rzecz Ziemi przebiegną ulicami Lubonia do Puszczykowa, do Muzeum Arkadego Fiedlera, gdzie w godz. 15.00-17.00 odbędzie się festyn indiański z udziałem dwóch znakomitych polskich grup indianistycznych – Huu-Ska Luta  i Ranores – prezentujących współczesne tańce indiańskie Pow Wow oraz stylizowane gry i zabawy.
Na terenie Muzeum Fiedlera zostanie też otwarta – po zakończeniu Biegu – wystawa pt. „Indiańskie Bieganie” obrazująca filozofię i specyfikę indiańskiego biegania, długą tradycję indiańskich biegów i marszów – w tym udział w nich Polaków – oraz poprzednie edycje Biegu Na Rzecz Ziemi.
Bieg Na Rzecz Ziemi nie jest biegiem sportowym, na wynik - nie liczy się czas i szybkość, lecz kontakt z innymi uczestnikami i otoczeniem. Jest to bieg dla idei, manifestacja naszego szacunku dla Ziemi i bliskości z innymi ludźmi. Zasadą Biegu jest, że idziemy i biegniemy razem, ale każdy biegnie ile chce, ile może – na odcinku biegowym co 2 km będzie można skorzystać z dojazdu specjalnym busem.
***
W niedzielę 5 października 2014 r. na Osiedlu Kosmonautów, odbędzie się Dzień Indiański, który będzie można spędzić rodzinnie z zespołami Huu-Ska Luta i Ranores – w scenerii indiańskich tipi bawiąc się i rozmawiając na tematy dotyczące Rdzennych Amerykanów.
Festyn odbędzie się na osiedlowej łączce na os. Kosmonautów w okolicach szkoły i kościoła parafialnego w godzinach 14.00 – 17.00. W przypadku niepogody – w Osiedlowym Domu Kultury „Orbita” na Osiedlu Kosmonautów. Wstęp wolny!

Program IV Biegu Na Rzecz Ziemi Poznań–Luboń–Puszczykowo
4 października 2014

9.00-9.20 – uroczyste rozpoczęcie IV Biegu Na Rzecz Ziemi na poznańskiej Cytadeli
Krąg Biegaczy, zapoznanie uczestników z ideami Biegu Na Rzecz Ziemi, odczytanie Deklaracji Ideowej Biegu Na Rzecz Ziemi, przypomnienie informacji organizacyjnych.
9.20 – 13.15 – przemarsz grupy marszowej przez Poznań do Lubonia (ok. 14 km)
1/ Brama Poznania. Informacja o początkach Państwa Polskiego;
2/ Dębina. Informacja o zasobach wodnych Poznania. „Woda to życie” – odczytanie odezwy Biegu Na Rzecz Ziemi w sprawie ochrony zasobów wodnych;
13.30-14.00 – oficjalne uroczystości IV Biegu Na Rzecz Ziemi upamiętniające ofiary II wojny światowej na terenie Muzeum Martyrologicznego w Luboniu-Żabikowie
Krąg Biegaczy, Deklaracja Antywojenna IV Biegu Na Rzecz Ziemi, wystąpienia Gości Biegu, sformowanie pocztu sztandarowego IV Biegu Na Rzecz Ziemi, złożenie kwiatów na terenie Muzeum
14.00-15.30 – część biegowa na trasie: Muzeum Martyrologiczne w Luboniu-Żabikowie – Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie (ok. 12 km)
15.30 – uroczyste zakończenie Biegu i otwarcie wystawy „Indiańskie Bieganie”
Krąg Biegaczy, wystąpienie Krzysztofa Mączkowskiego, Marka Nowocienia i Anny B.Peichert na otwarciu Wystawy, Arkadego Radosława Fiedlera, gospodarza Muzeum, wystąpienia zaproszonych Gości
15.00-17.00 – festyn z udziałem grup Huu Ska – Luta i Ranores na terenie Muzeum Fiedlera
Występy zespołów Huu Ska-Luta, Ranores, pokazy tańców indiańskich, zabawy i konkursy dla najmłodszych.
Zaproszeni do udziału w uroczystościach otwarcia i zakończenia Biegu uroczystościach na terenie Muzeum Martyrologicznego w Luboniu oraz na otwarcie Wystawy „Indiańskie Bieganie”: Marszałek Wielkopolski – Marek Woźniak, Prezydent Miasta Poznania – Ryszard Grobelny, Starosta Poznański – Jan Grabkowski, Burmistrz Lubonia – Dariusz Szmyt, Burmistrz Puszczykowa – Andrzej Balcerek, Dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Luboniu Żabikowie – Anna Ziółkowska, Dyrektor Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera – Arkady Radosław Fiedler.

Partnerzy