×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

H2 Piła – Wielkopolska Dolina Wodorowa
07.07.2021

Drukuj

Kolejny krok w kierunku rozwoju technologii wodorowych w Pile. Przedwczoraj w Poznaniu została podpisana Deklaracja powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej.

Sygnatariuszami Deklaracji są przedstawiciele środowiska samorządowego, akademickiego i biznesowego z Wielkopolski, Piłę reprezentowała Beata Dudzińska, zastępca Prezydenta. Inicjatorem powstania Deklaracji jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak.

Jak podkreśla Beata Dudzińska: „Unia Europejska chce w najbliższych latach zainwestować w rozwój technologii wodorowych ok.450 mld euro, a Deklaracja powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej umożliwi wzmocnienie pozycji województwa oraz możliwości pozyskiwania funduszy do realizacji projektów w zakresie rozwoju technologii wodorowych. Piła od 2017 roku podejmuje szereg działań, których celem jest stworzenie samowystarczalnej energetycznie Gminy, a technologie wodorowe zastosowane szczególnie w transporcie, budownictwie, czy gospodarce komunalnej pozwolą wykorzystać lokalny potencjał i istniejącą infrastrukturę do podniesienia konkurencyjności regionu”.

Podpisanie Deklaracji przez Miasto Piła to m.in. efekt analizy w kierunku zagospodarowania technologii opartej na wodorze dla Piły rozpoczętej już w 2019 roku w ramach Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, której przewodniczy członek zarządu Województwa Wielkopolskiego, Jacek Bogusławski. Z jego inicjatywy doszło również do wymiany doświadczeń z innymi wielkopolskimi gminami oraz podmiotami podobnie upatrującymi szansy na transformację energetyczną w technologii wodorowej.

Dokument ma na celu wsparcie działań na rzecz rozwoju Wielkopolskiej Doliny Wodorowej przy współpracy z przedstawicielami biznesu, nauki oraz samorządów m.in. w zakresie dostępności paliwa wodorowego, tworzenia sieci dystrybucji i magazynowania, rozwoju technologii przetwarzania wodoru, wsparcia produktów i usług będących częścią ekosystemu gospodarki wodorowej, prowadzenia dedykowanych badań naukowych i wsparcia działań badawczo-rozwojowych, przekwalifikowania oraz wzmocnienia kadr dla tego sektora gospodarki, kreowania możliwości inwestycyjnych, rozwijania świadomości społecznej i akceptacji technologii wodorowych oraz budowania relacji międzynarodowych.

Partnerzy