×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Gmina wspiera pomoc żywnościową dla potrzebujących pilan
22.01.2021

Drukuj

22 000 złotych dotacji przekazała gmina Piła Pilskiemu Bankowi Żywności, na  realizację programu pozyskiwania i dystrybucji żywności dla potrzebujących mieszkańców miasta. Umowę o przekazaniu wsparcia podpisali prezydent Piotr Głowski oraz reprezentujący PBŻ: prezes Mieczysław Augustyn i wiceprezes Lech Gąsiorowski.



-  Chciałbym podkreślić, jak wiele, dobrych projektów realizują w naszym mieście organizacje pozarządowe, a współpraca z Pilskim Bankiem Żywności, jest stałym elementem i świetnym przykładem takiego współdziałania organizacji pozarządowych z Urzędem Miasta Piły – powiedział prezydent Piotr Głowski. - My dajemy tak małą kwotę, a dostajemy tak dużo.  To dowód na to, że warto ufać organizacjom pozarządowym i przekazywać im do realizacji część zadań będących w kompetencji samorządu – podkreślił Prezydent Miasta Piły, odnosząc się do podpisywanej umowy na przekazanie 22 000 złotych na sfinansowanie pozyskiwania i dystrybucji żywności dla potrzebujących mieszkańców miasta.

I rzeczywiście z zestawień przedstawionych przez prezesa Mieczysława Augustyna wynika, że dotacja gminy stanowiła w minionym roku 1/5 kwoty, za którą BŻ w Pile, przekazał żywność potrzebującym mieszkańcom miasta. 


- Przekazaliśmy żywność wartości 100 000 złotych. Oznacza to, że 788 rodzin (1844 osoby) otrzymało w ramach tego projektu 1171 paczek. A dzięki ścisłej współpracy z gminą i Piła i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej mamy pewność, że nasza pomoc na pewno trafiła do tych, którzy jej naprawdę potrzebują – relacjonował M. Augustyn.

Prezes Banku Żywności w Pile poinformował ponadto o efektach realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, finansowanego ze środków Unii Europejskiej. W tym przypadku pomocą objęto 2254 osoby, a Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Pile przekazano ponad 106 ton żywności o wartości blisko 475 000 złotych.    

- Kontynuujemy naszą działalność i zamierzamy ją jeszcze rozwinąć. Tym bardziej, że dzięki podniesieniu kryterium dochodowego, możemy objąć pomocą większą liczbę pilskich rodzin – zadeklarował M. Augustyn.

Przypomnijmy, że pomoc żywnościowa jest przekazywana osobom najbardziej potrzebującym za pośrednictwem Lokalnych Organizacji Partnerskich  jako zestaw artykułów spożywczych w formie paczek żywnościowych lub posiłków.  Jednym z takich partnerów jest Stowarzyszenie PROSENIOR, z którym Bank Żywności w Pile podpisał kolejną umowę o współpracy przy dystrybucji żywności.

KRYTERIA KWALIFIKOWALNOŚCI I SPOSÓB KWALIFIKACJI:
    
1. Pomoc w ramach POPŻ kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie/rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych (posiłków) i dlatego też trafiać będzie do ograniczonej liczby osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej (określonej przesłankami z art. 7 ustawy o pomocy społecznej oraz poziomem dochodów odniesionych do procentowej wartości odpowiedniego kryterium dochodowego określonego w tej ustawie – których dochód nie przekracza 220% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, 1542,20 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1161,60 PLN dla osoby w rodzinie, stanowiąc systematyczne wsparcie. Pomoc udzielana będzie w postaci artykułów spożywczych lub posiłków, które będą przekazywane osobom najbardziej potrzebującym bezpłatnie.
    
2. Sposób kwalifikacji:
    
• OPS będą wydawać osobom potrzebującym skierowania do otrzymania pomocy żywnościowej  lub przekazywać OPL listy osób zakwalifikowanych do pomocy  z POPŻ, pod warunkiem uzyskania zgody tych osób;
   
• OPL mogą w swoich siedzibach przyjmować oświadczenia od osób kwalifikujących się do przyznania pomocy żywnościowej [załącznik nr 5 do wytycznych]. Oświadczenia wraz z wypełnionym skierowaniem  przekazywane będą do OPS, , który potwierdza do kwalifikowalność do przyznania pomocy;
    
• OPL mogą samodzielnie kwalifikować wyłącznie osoby bezdomne do udziału  w POPŻ na podstawie podpisanego oświadczenia  [załącznik nr 6 do wytycznych].

Piotr Gadzinowski

fot. Wojciech Szczerbiński

Partnerzy