×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Finanse gminy w czasie pandemii
19.05.2020

Drukuj

W najbliższą środę odbędzie się nadzwyczajna Sesja Rady Miasta, podczas której radni miejscy pochylą się nad kilkoma projektami uchwał dotyczących m.in zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej a także budżetowej. Pod głosowanie zostanie poddany także projekt uchwały Rady Miasta Piły w sprawie wyrażenia zgody na zaciągnięcie długoterminowego kredytu.

Mowa o kredycie do kwoty 30 000 000 złotych na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu, w tym związanego z realizacją zadań inwestycyjnych, na sfinansowanie wkładu własnego w projektach i programach realizowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.

Konieczność podjęcia uchwały wynika z sytuacji panującej w kraju, związanej z pandemią COVID- 19. Skutki finansowe pandemii odczuwają nie tylko przedsiębiorcy i mieszkańcy, ale również samorządy gminne, których dochody w dużym stopniu uzależnione są od lokalnej sytuacji gospodarczej. Strata dochodów tylko za marzec i kwiecień jest znaczna, przekroczyła 10 milionów złotych i jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie to w okresie kilku najbliższych tygodni przekroczy 20 milionów złotych.

Należy tu dodać, że samorządy zostały pozostawione same sobie z sytuacją w jakiej się znalazły. Rząd nie przygotował żadnych instrumentów, które wsparłyby miasta i gminy w trudnej sytuacji.

Mimo trudnej sytuacji wychodząc z pomocą lokalnym przedsiębiorcom, został przygotowany Pilski Pakiet Pomocy Przedsiębiorcom, który z jednej strony z pewnością zmniejszy wpływy do budżetu gminy (np. poprzez obniżenie stawki czynszu i dzierżawy o 50 i 80%), ale z drugiej strony pozwoli utrzymać się wielu firmom na rynku i w jakimś stopniu ograniczy utratę miejsc pracy przez mieszkańców. Jednocześnie w przyszłości pozwoli na szybki restart lokalnej przedsiębiorczości, a to z kolei przełoży się na wpływy do budżetu.

Ponadto sytuacja finansowa samorządów uzależniona jest nie tylko od sytuacji ekonomicznej przedsiębiorców, ale wynika również z braku możliwości funkcjonowania jednostek budżetowych, w tym oświatowych i sportowych, które nie generują żadnego dochodu, a koszt ich utrzymania pozostaje na niezmienionym poziomie lub tylko nieznacznie się zmniejszył.

Brak wpływów do budżetu powoduje zatem konieczność zabezpieczenia płynności działania samorządu, w tym finansowania obligatoryjnych zadań gminy.

Wszystkie zmiany spowodowane pandemią COVID-19 wynikają z bieżących szacunków i analiz. Sytuacja jest na tyle trudna i poważna, że wymaga ciągłej analizy wpływów do budżetu, a dodatkowa trudność wiąże się z niedającym się przewidzieć terminem zakończenia pandemii.

Kredyt będzie spłacany w lata 2023-2031.

Partnerzy