×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Finał IV Wakacyjnego Turnieju Bezpieczeństwa w ruchu drogowym o Puchar Prezydenta Miasta Piły.
25.08.2017

Drukuj

W piątek 25 sierpnia w miasteczku ruchu drogowego przy ulicy Dąbrowskiego odbył się Finał IV Wakacyjnego Turnieju Bezpieczeństwa w ruchu drogowym o Puchar Prezydenta Miasta Piły.

 

Na początku czerwca na Miasteczku Ruchu Drogowego, rozpoczęły się zapisy uczestników IV Wakacyjnego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym o Puchar Prezydenta Miasta Piły. Udział w turnieju mogli wziąć uczniowie szkół podstawowych klas III – VI. Turniej składał się z dwóch półfinałów oraz finału. Do ścisłego finału mogło awansować po 8 uczestników z każdego półfinału. Dzieci, które wyraziły  chęć wzięcia udziału w konkursie, musiały uczestniczyć w zajęciach, podczas których zdobywały wiedzę z przepisów ruchu drogowego i doskonaliły technikę jazdy rowerem. Dodatkowo szkoliły się z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Formuła zawodów składała się z czterech etapów, Pierwszy etap konkursu przeprowadzony został w formie testu sprawdzającego wiedzę teoretyczną z zakresu podstawowych zasad ruchu drogowego. Drugi etap konkursu  miał  miał na celu sprawdzenie umiejętności z zakresu udzielenia pierwszej pomocy. Trzeci etap konkursu  polegał na sprawdzeniu umiejętności techniki jazdy rowerem - tor sprawnościowy. Czwarty etap konkursu - ł na przejechaniu wyznaczoną trasą przez organizatora, stosując się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego  i   znaków drogowych. W dniu 21 lipca w Miasteczku Ruchu Drogowego odbył się pierwszy półfinał. Do I półfinałowej rywalizacji przystąpiło 10 uczestników. Po czterech bardzo wyrównanych emocjonujących etapach, pierwsze miejsce zajął Piotr Przysuszyński, który zgromadził 64 punkty. Na drugim miejscu uklasyfikował się Oliwier Krzoska zdobywając 61 punktów. Na najniższym stopniu podium stanął Nikodem Goc, który zgromadził 60 punktów. Do wielkiego finału awansowało ośmiu uczestników:

  1. Przysuszyński Piotr
  2. Krzoska Oliwier
  3. Goc Nikodem
  4. Łaski Maja
  5. Pawlikowski Bartosz
  6. Delbowska Zuzanna
  7. Skaryszewski Maciej
  8. Sadłowski Oliwier

 

W dniu 18 sierpnia w Miasteczku Ruchu Drogowego odbył się drugi półfinał. Do II półfinału przystąpiło 9 uczestników. Po czterech bardzo wyrównanych emocjonujących etapach, pierwsze miejsce zajęła Anna Przysuszyńska, która zgromadziła 69 punktów. Drugie miejsce zdobyła Julia Wierzchucka, która zgromadziła 68 punktów. Trzecie miejsce po wielkiej walce, determinacji, który odpadł w pierwszym półfinale, zajął Jan Wantusiak, który zgromadził 66 punktów. Do wielkiego finału awansowało ośmiu uczestników:

  1. Przysuszyńska Anna
  2. Wierzchucka Julia
  3. Wantusiak Jan
  4. Długozima Natalia
  5. Strógarek Julia
  6. Szostak Wojciech
  7. Meliński Gabriel
  8. Lewandowski Dominik

 

25 sierpnia w Miasteczku Ruchu Drogowego przy ulicy Dąbrowskiego odbył się finał IV Wakacyjnego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym o Puchar Prezydenta Miasta Piły. Do finałowej rywalizacji przystąpiło 16 uczestników. Na obiekcie Miasteczka Ruchu Drogowego o godzinie 10:00 rozpoczęły się zmagania uczestników konkursu. Zanim do tego doszło starszy inspektor Olgierd Ochocki, przeprowadził wśród uczestników losowanie, po którym każdemu z nich przypisana została kamizelka z numerem startowym. Pierwszy etap konkursu odbył się na obiekcie Miasteczka, gdzie dzieci przystąpiły do testu sprawdzającego ich wiedzę. Po zakończeniu etapu pierwszego uczniowie przystąpili do drugiego etapu – pierwszej pomocy. Panowie Marcin Okoń, Mateusz Aleksiejew, jako sędziowie główni, oceniali  dzieci pod względem przeprowadzenia procedury związanej z udzielaniem pierwszej pomocy. Polegało to na tym, że dzieci podchodziły do fantoma i wypełniały kolejne punkty algorytmu, polegające na sprawdzeniu bezpieczeństwa, przytomności, udrożnieniu górnych dróg oddechowych, sprawdzeniu oddechu, wezwaniu pogotowia oraz przystąpieniu do wykonania 30 ucisków klatki piersiowej i 2 wdechów oraz bandażowanie osoby poszkodowanej. Dzięki pomocy ze strony Marcina Okonia oraz Mateusza Aleksiejewa dzieci mogły poczuć się jak na prawdziwej akcji ratowania ludzkiego życia. Trzeci etap konkursu polegał na pokonaniu toru przeszkód, co według informacji uzyskanych od uczestników, okazało się najtrudniejszą konkurencją, wymagającą precyzji i wielu umiejętności. Mimo emocji i presji, która ciążyła na uczestnikach, poradzili sobie oni z pokonaniem toru przeszkód. W czasie wolnym, między poszczególnymi konkurencjami, uczestnicy, rodzice oraz zaproszeni goście mogli posilić się pyszną zupą pomidorową, przygotowaną przez Bar Miś oraz pączkami i rogalami ufundowanymi przez państwo Agnieszkę i Przemysława Ćwiek z cukierni „ Staropolska”. Po zakończeniu przerwy, uczestnicy przeszli do ostatniego etapu, a więc pokonania wyznaczonej trasy z zastosowaniem obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Był to decydujący etap konkursu, który określić miał, kto wyjedzie z miasteczka jako zwycięzca. Udało to się Piotrowi Przysuszyńskiemu, który zdobył maksymalną ilość 90 punktów, nie pozostawiając nikomu złudzeń. Na drugim miejscu znalazła się Anna Przysuszyńka siostra Piotrka, która zdobyła 87 punktów. Na najniższym stopniu podium stanął Oliwier Krzoska, który zdobył 84 punkty. Trójka zwycięzców wyjechała z miasteczka z pucharami, medalami oraz nowymi rowerami ufundowanymi przez sponsorów: panią  Magdalenę Drzewiecką „Galeria Vivo” (Media Expert), pana Tomasza Bzdawka „PSB Mrówka”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale oraz upominki z rąk Prezydenta Miasta Piły – pan Piotra Głowskiego.


Komendant Straży Miejskiej, Wojciech Nosek, bardzo dziękuje wszystkim sponsorom, którzy przyczynili się do organizacji Turnieju: Magdalena Drzewicka – Galeria Vivo oraz Media Expert, Profil Wytwórnia Profili Budowlanych z PVC Sp. z o.o. z siedzibą w Pile, Anna Wasińska – Bar Miś,  Krzysztof Strzelczyk – Szkoła Nauki Jazdy, Zbigniew Dec, Władysław Czarnecki – PHU Gamatronic, Elżbieta Rakowska ETT s.p Piła, Cukiernia Staropolska Agnieszka, Przemysław Ćwiek, PPHU Agar Arkadiusz Gawron, Fines operator bankowy Dariusz Albin oraz Państwo Sagan – właściciele Salonów Sportowych.

Warto zwrócić szczególną uwagę, iż Miasteczko Ruchu Drogowego, nad którym od ponad czterech lat pieczę sprawuje Straż Miejska w Pile jest idealnym obiektem, sprzyjającym organizacji tego typu imprez. Jest także miejscem, do którego na co dzień na jednośladach przyjeżdża bardzo duża liczba osób, począwszy od najmłodszych, aż do osób starszych, w celu nauki lub doskonalenia swoich umiejętności jazdy na rowerze, zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. Jest to obiekt, który już od kilku lat sprawdza się jako miejsce, w którym można łączyć przyjemne z pożytecznym, niejednokrotnie korzystając z wiedzy i porad zawsze obecnego strażnika miejskiego. Zachętą jest również możliwość bezpłatnego wypożyczenia rowerów oraz biegaczy dla najmłodszych. W roku ubiegłym, na podstawie prowadzonych rejestrów, z Miasteczka skorzystało blisko 3100 osób, jednakże w związku z brakiem obowiązku składania podpisu przez każdego z odwiedzających, można przyjąć, że liczba osób korzystających z Miasteczka liczyła ok. 5 000. Bardzo nas cieszy i cennym jest dla nas fakt, że liczba naszych gości ciągle wzrasta. Tylko w tym roku począwszy od maja, Miasteczko odwiedziło już 5 000 osób, a wiemy, że liczba ta znacznie wzrośnie ponieważ pojawiły się już zapisy na prowadzone przez strażników zajęcia dydaktyczne o różnorodnej tematyce z zakresu ruchu drogowego, na które bardzo serdecznie zapraszamy grupy szkolne oraz przedszkolne. Bardzo nam miło, że przez te cztery lata mamy wpływ na kształtowanie świadomości oraz naukę dzieci, młodzieży oraz dorosłych z zakresu przepisów ruchu drogowego. Wraz z powstaniem obiektu, Straż Miejska stworzyła „Rowerową Akademię Przedszkolaka” w ramach, której w zajęciach uczestniczyło łącznie około 1300 przedszkolaków, a w zajęciach dydaktycznych dla dzieci i młodzieży udział wzięło blisko 1000 uczniów. Od ubiegłego ruchu uruchomiona została również „Rowerowa Akademia Seniora”, w ramach której osoby starsze nabywają pewności siebie w poruszaniu się po drodze rowerem, oczywiście w świetle przepisów ruchu drogowego. Co dla Straży Miejskiej w Pile budzi uzasadnione nadzieje, że wpłynie to na nasze wspólne bezpieczeństwo na drodze.  Łącznie przez okres czterech lat funkcjonowania Miasteczka Ruchu Drogowego Straż Miejska na terenie obiektu gościła około 16 000 osób. Serdecznie zapraszamy do Miasteczka Ruchu Drogowego mieszczącego się przy ul. Dąbrowskiego w Pile.

Straż Miejska w Pile 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.

Partnerzy