×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

„EkoMisja – Nie marnuję!”
04.02.2019

Drukuj

- Marnotrawienie żywności zaczyna się w głowie - zdanie wypowiedziane przez senatora Mieczysława Augustyna, było myślą przewodnią konferencji prasowej, która dzisiaj odbyła się w siedzibie Pilskiego Banku Żywności. Podczas spotkania prezes PBŻ przedstawił działania, jakie podejmie bank w celu minimalizowania marnotrawstwu żywności oraz partnerów, którzy te działania wspierają.    

- Pilski Bank Żywności – choć ma już 25 lat – czuje się wciąż organizacją bardzo młodą. Nasze sukcesy nie byłyby możliwe bez wsparcia finansowego samorządów  oraz pieniędzy, które pozyskujemy podczas realizacji  projektów – mówi Mieczysław Augustyn, prezes Pilskiego Banku Żywności i senator RP.

Gmina Piła: pomoc materialna i finansowa

Jednym z głównych donatorów PBŻ jest od wielu lat Gmina Piła. W ramach tej współpracy w 2018 roku Pilski Bank Żywności wsparł swoją pomocą 2151 osób w trudnej sytuacji materialnej (868 rodzin). W liczbach udzielona pomoc, to blisko 8 ton żywności, wartości ponad blisko 56 500  złotych. Była to żywność pozyskana przez PBŻ od sieci handlowych, producentów oraz dystrybutorów artykułów spożywczych. Produkty były pełnowartościowe, a warto podkreślić również, iż ta współpraca realnie przyczyniła się do zmniejszenia ilości zmarnowanej (wyrzucanej do śmieci) żywności. Dlatego w tym roku współpraca między miastem i bankiem bezie kontynuowana, a stosowną umowę w tej sprawie podpisali prezes PBŻ M. Augustyn i Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski.

- 20 000 złotych, które przekazujemy do banku, przeznaczone są na pozyskiwanie i dystrybucję żywności. Szacujemy, że w ramach naszej współpracy w tym roku pomocą objętych zostanie ponad 2500 osób – deklaruje prezydent Piotr Głowski.

Dużą pomocą dla PBŻ, było przedłużenie z Gminą Piła umowy, na dzierżawę obiektów, w których aktualnie znajduje się bank.  Dzięki temu  rozpoczął się proces remontu i rozbudowy pomieszczeń biurowych i magazynowych.  W części biurowej położona została nowa elewacja z paneli PCV (zastępując tym samym niebezpieczny eternit. Obiekt został dodatkowo docieplony dzięki czemu planowane są znaczące oszczędności w kosztach utrzymania tych pomieszczeń. W części magazynowej natomiast została położona nowa antypoślizgowa posadzka oraz trwają prace  przy adaptacji na magazyn pomieszczeń,które do tej pory nie były wykorzystywane. W ramach tego etapu wykonano:

- elewację zewnętrzną wraz z ociepleniem,

- remont dachu,

- wyburzenie ścian działowych.

W tym roku prace mają zostać zakończone  (antypoślizgowa posadzka, dostosowanie pomieszczeń do norm obowiązujących w magazynach). W ten sposób PBŻ zyska około 300 metrów kwadratowych nowej powierzchni magazynowej.

- Dzięki temu, nie będziemy już musieli wynajmować magazynów  od firm zewnętrznych, a to stanowiło dla nas duży koszt – cieszy się Stanisław Borecki, dyrektor Pilskiego Banku Żywności.

Wolontariusze: skuteczna dystrybucja

Dodajmy, że w dystrybucji pozyskanej żywności, PBŻ współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi i ich wolontariuszami. Na terenie Piły, dystrybucją produktów spożywczych zajmuje się stowarzyszenie „Pro-Senior”.

- Wspólnie z Pilskim Bankiem Żywności realizujemy Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podczas tej edycji, przekazaliśmy ponad 67 500 kg żywności o wartości blisko 333 500 złotych, która trafiła do ponad 2000 osób objętych programem – informuje Marian Martenka, prezes Stowarzyszenia Pro-Senior.  

Urząd Marszałkowski: edukacja, transport i dystrybucja 

W usprawnieniu pozyskiwania i dystrybucji żywności  pomóc ma porozumienie zawarte pomiędzy Pilskim Bankiem Żywności, a Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego. Treść podpisanego przez obie strony listu intencyjnego (w ramach projektu EcoWaste4Food dotyczącego Wielkopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020) obejmuje przeprowadzenie dni otwartych w bankach żywności dla uczniów szkół podstawowych i średnich oraz wsparcie organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, których głównym celem jest dystrybucja żywności dla potrzebujących.

List intencyjny Zarząd Województwa Wielkopolskiego podpisał z bankami żywności w Pile i w Koninie. Pragnę zapewnić, że porozumienie będzie konsekwentnie realizowane. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że z jednej strony żywność powinna trafić do potrzebujących, a z drugiej strony, nie może trafiać do środowiska naturalnego. Stąd wspierać będziemy transport i dystrybucję żywności oraz działania edukacyjne, przeciwdziałające jej wyrzucaniu – deklaruje Jacek Bogusławski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

- Program nosi tytuł „EkoMisja - Nie marnuję!” i jest skierowany do najlepszej grupy docelowej, jaką są z pewnością dzieci, uczniowie szkół podstawowych. Chcemy do nich dotrzeć i uświadomić im skalę, przyczyny, skutki marnowania żywności (także ekologiczne) oraz rozmawiać o tym, co należy zrobić, żeby tej żywności marnować jak najmniej – informuje Witold Urbanowicz, współpracownik BPŻ oraz dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej w Pile.

 

tekst: Piotr Gadzinowski
zdjęcia: A. Kramkowska D.Semenov

Partnerzy