×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
13.04.2017

Drukuj

Zgodnie z uchwałą Sejmu z 11 listopada 2007 roku 13 kwietnia każdego roku jest dniem pamięci ludobójstwa katyńskiego.

Pilskie uroczystości okolicznościowe odbyły się pod pomnikiem Ofiar Stalinizmu na placu Staszica. Program artystyczny przygotowali uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Pile im. Królowej Jadwigi. W imieniu Zarządu Pilskiej Rodziny Katyńskiej głos zabrała pani Elżbieta Białęska, któa podziękowała wszystkim zgromadzonym i delegacjom za przybycie.

W swoim wystąpieniu Prezydent Piotr Głowski mówił między innymi: Obchodzony dzisiaj Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej  to święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dla uczczenia pamięci około 22 tysięcy Polaków – oficerów, policjantów i osób cywilnych: naukowców, artystów, lekarzy, prawników, inżynierów, nauczycieli zamordowanych w Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie.

Wydarzenia z 1940 roku należą do najbardziej dramatycznych zapisanych na kartach historii Polski. Wymordowanie „kwiatu polskiej inteligencji i dowództwa wojskowego” miało na celu osłabienie narodu polskiego.

Słowo „Katyń” było przez bardzo długi czas zakazane. Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu Niemcy podali 13 kwietnia 1943 r. (dziś to symboliczna rocznica zbrodni).W sprawie katyńskiej Polacy nie uzyskali wsparcia ze strony przywódców mocarstw zachodnich, którzy w imię trwałości sojuszu ze Stalinem, okazywali mu pomoc w ukrywaniu prawdy o tej zbrodni. W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, lecz 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. 

Dr Witold Wasilewski z IPN, oceniając charakter zbrodni katyńskiej, napisał: "Skala represji i zbiorowy profil ofiar, motywy podjęcia decyzji i sposób jej przeprowadzenia - kwalifikują ją do uznania za zbrodnię ludobójstwa. Ofiary łączyła przynależność do elity polskiego społeczeństwa, z tej przyczyny zostały skazane przez komunistów na zagładę, stając się ofiarami klasycznego ludobójstwa, w którym nie konkretne i udowodnione w przewodzie sądowym czyny decydują o śmierci, lecz przynależność do grupy narodowej, etnicznej, rasowej, religijnej, politycznej lub społecznej. W przypadku ofiar zbrodni katyńskiej o ich zagładzie zadecydowało kryterium polskości - fakt, że jeńcy Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa byli Polakami. Wyróżnik społeczny (...) był dodatkowym motywem zagłady. Kontekst zbrodni katyńskiej stanowiło wymierzone we wszystkie warstwy społeczne niszczenie polskości na obszarze sowieckiej okupacji, obejmujące m.in. deportację setek tysięcy Polaków w głąb ZSRS w celu etnicznego wyczyszczenia ziem polskich. 



 

Partnerzy