×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Centrum Symulacji Medycznych w PWSZ w Pile
01.03.2019

Drukuj

Od 1 marca kadrę kierunków medycznych i studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej wspiera Centrum Symulacji Medycznych.

Symulację medyczną uznaje się za najnowocześniejszą i jedyną metodę nauczania postępowania praktycznego w stanach zagrożenia życia i procedur inwazyjnych na etapie szkolenia przeddyplomowego. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu i specjalnie przeszkolonym wykładowcom/instruktorom, studenci kierunku pielęgniarstwo PWSZ w Pile, będą doskonale przygotowani do wykonywania zawodu.
Dzięki Centrum, nauka i doskonalenie procesu diagnostyczno-terapeutycznego odbywać się będzie z wykorzystaniem kilkudziesięciu symulowanych scenariuszy klinicznych
w specjalistycznych pracowniach multimedialnych, przypominających oddział szpitalny
z użyciem zaawansowanego symulatora pacjenta i tzw. trenażerów, umożliwiających naukę praktyczną.

Uroczyste otwarcie CSM odbyło się z udziałem przedstawicieli rządowych, parlamentarzystów i samorządowych.

Mieszkańców Piły i okolic zapraszamy na Drzwi otwarte 16 marca podczas których przewidziana jest prezentacja nowego nabytku uczelni.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego >>> news <<<

 

Dorota Semenov
Aleksandra Kramkowska
Urząd Miasta Piły



PRACOWNIE:

SALA OPIEKI PIELĘGNIARSKIEJ  WYSOKIEJ WIERNOŚCI – wartość wyposażenia 726 tys. zł

Sala wyposażona w wysoko zaawansowany symulator pacjenta dorosłego, dziecka pięcioletniego i niemowlę, jako wspólna sala trzech symulatorów, przeznaczona do prowadzenia zajęć z 6-osobowymi grupami studentów. Sala wysokiej wierności posiada przypisane do niej pomieszczenie kontrolne wyposażone w zestaw umożliwiający osobom prowadzącym sesje symulacyjne, kontrolę działania symulatora, kontrolę systemu audio-video, bezpośrednią obserwację ćwiczących, komunikację z ćwiczącymi, zapis i archiwizację plików debriefingu oraz odtwarzanie zapisu debriefingu na sali symulacyjnej i na sali debriefingu.

SALA SYMULACJI Z ZAKRESU ALS (ADVANCE LIFE SUPPORT) – wartość wyposażenia 175 tys. zł

Sala wyposażona w sprzęt umożliwiający prowadzenie zajęć z zakresu zaawansowanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz udzielania pierwszej pomocy. W sali symulacji
z zakresu ALS student ma możliwość nabycia praktycznych umiejętności, takich jak: użycie automatyczny defibrylator zewnętrzny oraz inne czynności ratunkowe, zawansowane zabiegi resuscytacyjne zgodnie z aktualnym algorytmem ALS, wprowadzania rurki ustno-gardłowej
i zabezpieczania drożności dróg oddechowych, monitorowania podstawowych parametrów życiowych, pomiaru saturacji itp.

SALA SYMULACJI Z ZAKRESU BLS (BASIC LIFE SUPPORT) – wartość wyposażenia 50 tys. zł

Wyposażona w sprzęt umożliwiająca prowadzenie zajęć z zakresu podstawowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz udzielania pierwszej pomocy. W sali symulacji z zakresu BLS student ma możliwość nabycia praktycznych umiejętności, takich jak: ocena stanu ogólnego pacjenta, postępowania w przypadku prostych urazów – zakłada opatrunki, unieruchamia kończyny, kręgosłup, zaopatruje rany, które nie wymagają szycia z zachowaniem zasad aseptyki i antyseptyki, zaopatrzenia krwawienia zewnętrznego, doraźnego unieruchamiania złamań kości, zwichnięcia i skręcenia oraz przygotowania pacjenta do transportu, defibrylacji automatyczną (AED) i bezprzyrządowego udrożnienienia dróg oddechowych.

SALA UMIEJĘTNOŚCI TECHNICZNYCH - wartość wyposażenia 95 tys. zł

Wyposażona w sprzęt umożliwiający prowadzenie zajęć z wykorzystaniem trenażerów prostych i zaawansowanych. W sali umiejętności technicznych student ma możliwość nabycia praktycznych umiejętności, takich jak: wykonywania iniekcji, zakładania dostępu doszpikowego, cewnikowania pęcherza moczowego, zakładania dostępu donaczyniowego, wyczuwania zmian chorobowych w gruczole piersiowym, wykonywania konikopunkcji, badań fizykalnych, pielęgnowania ran pooperacyjnych oraz stomii, przygotowania siebie i sprzętu do instrumentowania i zmiany opatrunku na ranie, pielęgnacja noworodka i niemowlęcia itp.

SALA UMIEJĘTNOŚCI PIELĘGNIARSKICH – wartość wyposażenia 175 tys. zł

Urządzenie i wyposażenie sali zapewnia warunki do realizacji ćwiczeń z zakresu podstaw pielęgniarstwa i badań fizykalnych. Student ma możliwość nabycia praktycznych umiejętności takich jak m.in.: zaawansowanych technik pielęgnacji pacjenta, służących poprawie jakości jego życia i pobytu w szpitalu oraz obsługi sprzętu ułatwiającego działania przy pacjencie wymagającym opieki pielęgniarskiej.

SALA EGZAMINACYJNA OSCE/ SALA ĆWICZEŃ DO DEBRIEFING

– wartość wyposażenia 40 tys. zł

Sala przeznaczona m.in. do nauki umiejętności badań fizykalnych, wywiadu z pacjentem, komunikacji oraz przeprowadzania egzaminu dyplomowego OSCE (Objective Structured Clinical Examination) metodą symulacji medycznych. W CSM oprócz zajęć dydaktycznych będą organizowane standaryzowane egzaminy kliniczne OSCE. Podczas debriefingu uczestnicy symulacji omawiają i oglądają zapis zdarzeń, omawiają wdrożone postępowanie i dyskutują
o jego poprawności.

POMIESZCZENIE KONTROLNE – STEROWNIA – wartość wyposażenia 100 tys. zł

Całkowity koszt powstania tego najnowocześniejszego centrum kształcenia medycznego
w regionie, to ponad 2,5 mln zł.

źródło: PWSZ Piła

 

Projekt Centrum Symulacji Medycznych na kierunku Pielęgniarstwo w PWSZ im. Stanisława Staszica w Pile
realizowany będzie na podstawie umowy o dofinansowanie w ramach Osi Priorytetowej V. Wsparcie dla obszaru
zdrowia, Działanie 5.3 Wysoka jakość kształcenia na kierunkach medycznych, Programu Operacyjnego Wiedza
Edukacja Rozwój na lata 2014-2020, zawartej z Ministerstwem Zdrowia – Instytucją Pośredniczącą.

 

>>> materiał filmowy - fotoreportaż <<<

Partnerzy