close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

System pomocy MOPS w Pile dla osób poszkodowanych na skutek zdarzeń losowych.
03.08.2016

Drukuj

Na dzisiejszej konferencji prasowej dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pani Wanda Kolińska przedstawiła zasady działającego w Pile systemu udzielania pomocy w przypadku zdarzeń losowych takich jak np. pożar. Działania te można podzielić na dwa etapy – w pierwszym momencie tzw. kryzysu wykonuje się czynności niecierpiące zwłoki uzależnione od sytuacji danego przypadku, takie jak zapewnienie schronienia (w zabezpieczonych na ten cel lokalach MOPS), udzielenie doraźnej pomocy w postaci dostarczenia żywności, odzieży i artykułów codziennego użytku. Drugi etap to szczegółowe rozpoznanie powstałych strat czyli zdiagnozowanie jakiej pomocy należy udzielić.  Program pomocy której może udzielić MOPS w Pile jest szeroki, a zarazem mocno zindywidualizowany.

Jednocześnie dyrektor podkreśliła , że osoba która została poszkodowana w ostatnim pożarze w Pile pozostaje w kontakcie z ośrodkiem.  Możliwa jest pomoc finansowa, jak i wsparcie psychologiczne, które zostało pozostawione do wyboru osobie poszkodowanej. MOPS w koordynacji z Pilskim Bankiem Żywności może zapewnić także wyposażenie mieszkania w meble i inne sprzęty użytku domowego, o ile osoba poszkodowana sobie tego życzy.

Oświadczenie w przedmiotowej sprawie dotyczącej ostatniego pożaru przedstawił również przedstawiciel Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej, kierownik administracji nr 4 pan Janusz Kryczka.

PSML - W prowadzi procedurę odbudowy mieszkań w tego typu wypadkach nawet gdy mieszkanie nie posiadało indywidualnego ubezpieczenia. W tym konkretnym wypadku przedstawiciele spółdzielni byli na miejscu zdarzenia w trakcie akcji ratowniczej i informowali na bieżąco właścicielkę mieszkania o możliwościach i zakresie możliwej do uzyskania pomocy.

W tym konkretnym wypadku odtworzone zostaną instalacje na klatce schodowej oraz wewnątrz mieszkania, tynki, posadzki, drzwi wejściowe oraz  wstawione okna – czyli  te elementy które stanowią tzw. substancję budynku. Natomiast ubezpieczenie nie obejmuje wewnętrznego wyposażenia mieszkania, dlatego, jak podkreślił pan Kryczka, niezwykle istotne jest aby mieszkańcy posiadali własne ubezpieczenie w tym zakresie.  W przypadku PSML-W możliwe jest opłacanie takiego ubezpieczenia wraz z czynszem, a wysokość składki miesięcznej wynosi od 10 zł .

 

J. Oburota

Partnerzy