×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

MOPS szkoli pracowników "Bliżej prawa"
23.11.2015

Drukuj

Koniec tego roku to okres wzmożonych szkoleń, w których uczestniczą pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pile.

Z końcem listopada i połową grudnia blisko 30 pracowników socjalnych i asystentów rodziny weźmie udział w 2 bezpłatnych szkoleniach na temat: Przemoc w rodzinie psychiczna, fizyczna i ekonomiczna oraz Procedura „Niebieskiej Karty”. Szkolenia są organizowane w ramach projektu „Bliżej prawa”, realizowanego na mocy podpisanej w połowie czerwca br. umowy partnerskiej pomiędzy Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Pile a Terenowym Komitetem Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu.

W planowany zakres tematyczny szkoleń w ramach realizacji projektu, wchodzą również takie zagadnienia, jak: władza rodzicielska w KRiO i KPC, ubezwłasnowolnienia w Polskim systemie prawnym, konflikt rodzicielski czy mediacje, jako alternatywna forma rozwiązywania sporów. Głównym celem partnerskiego projektu jest zwiększenie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej i obywatelskiej społeczeństwa lokalnego, w tym specjalistów pracujących z osobami oraz rodzinami w kryzysie. Wartością dodaną będzie zacieśnienie współpracy pomiędzy instytucjami partnerskimi, w tym w zakresie wymiany doświadczeń pomiędzy instytucjami w naszym regionie. Projekt realizowany będzie do 30 listopada 2016 r. Szkolenia dla pracowników Ośrodka organizowane są nieodpłatnie.

Ponadto, na prośbę MOPS o przeszkolenie pracowników terenowych, Szkoła Policji w Pile zorganizowała kilkugodzinny kurs samoobrony, w którym pod okiem instruktora umiejętności w tym zakresie podnosi aktualnie 15 pracowników socjalnych i asystentów rodziny.

Listopad jest dla pracowników Ośrodka także miesiącem intensywnych szkoleń dotyczących takich zagadnień, jak: dziecko w roli świadka  i ofiary w rodzinie dotkniętej problemem przemocy, pracy z dzieckiem, które jest ofiarą przemocy oraz jego rodziną, a także pracy z dzieckiem wykorzystywanym seksualnie, realizowanych w ramach trwającego od września do grudnia br. autorskiego projektu pt. „Pozytywka”. Na jego realizację Gmina Piła uzyskała dofinansowanie w wysokości 25.000 zł w ramach otwartego konkursu Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Program Osłonowy „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” edycja 2015 r.). Jego realizacja potrwa do końca 2015 r. W tym miejscu warto przypomnieć, że 19 listopada przypadał Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci.

 

/MOPS/

Partnerzy