×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Rola Piły w strategii rozwoju północnej Wielkopolski
04.06.2018

Drukuj

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Pile odbyło się Wielkopolskie Regionalne Forum Terytorialne, tym razem uwaga uczestników skupiała się na północnej Wielkopolsce. Spotkanie było poświęcone ramom organizacyjnym prac nad strategią, problemami rozwoju regionalnego a także zakresem strategii i programów lokalnych.

Głos w sprawie zabrał prezydent miasta Piły Piotr Głowski, który zauważył, że strategie 10-letnie to zbyt krótki okres, by zrealizować niektóre pożądane przez samorządy plany a przedłużenie tego czasu dla wszystkich przeniosłoby wiele korzyści. Zwrócił także uwagę na nierównomierny rozwój północnej Wielkopolski i niewykorzystywanie potencjału mniejszych miast.

Należy patrzeć na Wielkopolskę, jako na bardzo zróżnicowany teren, a my jako Piła chcielibyśmy w sposób partnerski w stosunku do wszystkich pozostałych samorządów działających na tym terenie, w sposób silny i jasny temu przewodniczyć oraz wymuszać pewne zmiany – powiedział podczas spotkania Piotr Głowski, prezydent miasta PiłyChcielibyśmy by stawiano na mniejszych, takich, którzy potrafią zmienić rzeczywistość subregionalną. Chcemy być zauważeni w tej strategii i odgrywać w niej dużą rolę.

Wystąpienie prezydenta miasta Piły dotyczyło także zmiany postrzegania miasta w subregionie, ponieważ do tej pory kojarzyło się ono głównie z wypoczynkiem, terenami turystyczno-rolniczymi, teraz postrzegane ma być jako miejsce rozwoju technologicznego, które wykorzystuje nowoczesne techniki i praktyki w dążeniu do rozwoju północnej części Wielkopolski.

– Bardzo mocno będziemy chcieli zmienić Państwa pogląd, ponieważ w ciągu ostatnich kilku lat nastało wiele zmian w naszych strukturach. Chcielibyśmy byście Państwo zauważyli, że pojawiły się grupy prowadzące prace badawcze, że istnieją podmioty działające globalnie nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Mamy mnóstwo zmian, które spowodowały, że to co kiedyś mówiono o nas, że Piła jest terenem turystyczno-rolniczym  jest prawdą, ale staramy się, by przenosić siłę ciężkości na gospodarkę wysokich technologii, wysokiego zaawansowania, bo w tym właśnie upatrujemy swoją przyszłość, a dodatkiem jest możliwość korzystania z przyrody –  powiedział Piotr Głowski.  

Istotnym elementem spotkania była prośba o lokalne składanie wniosków i debatowanie nad ważnymi dla subregionu sprawami, z których wnioski ostateczne przesłane zostaną do Urzędu Marszałkowskiego z prośbą o rozważenie potrzeb i pomysłów na lokalnym szczeblu budowania strategii.

 

Aleksandra Kramkowska
Biuro Prezydenta
Urząd Miasta Piły

Partnerzy