close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

Sprawozdanie z wyjazdu Projekt Erasmus +, Estonia 2017.
06.06.2017

Drukuj

Sprawozdanie z wyjazdu
Projekt Erasmus +, Estonia 2017

W dniach 21-27.05.2017 delegacja  Szkoły Podstawowej Nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Pile odwiedziła Estonię. Wyjazd odbył się w ramach międzynarodowego projektu Erasmus +. Uczestniczyli w nim również goście z Włoch, Turcji i Grecji.  Łącznie 23 osoby. Polskę reprezentował dyrektor SP 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Pile Marcin Borowicz, nauczyciel języka angielskiego Bartosz Ćwikliński i nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej: Julia Kuczyńska i Patrycja Rodak.  Podczas spotkań były przedstawiane
i omawiane metody pracy głownie z zakresu matematyki, przeprowadzano też zajęcia praktyczne. Przy okazji członkowie projektu poznawali estońskie miasta takie jak: Kohtla-Jarve, Tartu czy Narwa.

21-22.05.2017

21 maja w godzinach wieczornych reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 12
z Oddziałami Integracyjnymi z Piły przybyła na miejsce noclegu w miejscowości Toila.
           22 maja odbyło się pierwsze spotkanie z partnerami z projektu Erasmus +. Miało ono miejsce w miejscowości Kohtla-Järve w przedszkolu “Mesimumm”. Po powitaniu
i występach artystycznych odbyło się spotkanie organizacyjne, podczas którego przedstawiciel każdego państwa przedstawił prezentację multimedialną dotyczącą metod pracy z zakresu matematyki. Odbyły się także lekcje otwarte w przedszkolu “Mesimumm”
w Kohtla-Järve oraz zwiedzanie budynku.

23. 05.2017

Dnia 23 maja zorganizowano wycieczkę po centrum poznawczym "Ahhaa-keskus"
w miejscowości Tartu. Jest to największy ośrodek naukowy w Estonii. Uczestnicy projektu mieli okazję doświadczyć obcowania z nowoczesnymi technologiami, odbyć wirtualną podróż w Kosmos, a nawet wykonać własne miniplanetarium. Po obiedzie odbył się spacer po starym mieście.

24.05.2017

24 maja odbyło się spotkanie z Vanalinna State School w miejscowości Narva. Reprezentanci projektu Erasmus + mieli okazję poznać system edukacyjny i wiadomości dotyczące Estonii. Zaskoczeniem była informacja, że w tym państwie używa się przede wszystkim języka rosyjskiego. W Vanalinna State School część przedmiotów odbywa się
w języku rosyjskim, a część w języku estońskim. Jednym z przedmiotów jest rytmika, podczas której uczniowie poznają dawne tańce i mają okazję pokazać je na festiwalu tańca pod koniec roku szkolnego. W wolnym czasie dzieci mogą uczęszczać do szkół artystycznych, muzycznych i sportowych.

Tego samego dnia, tj. 24 maja, była możliwość podziwiania fortecy Narva. Miejsce niezwykle ciekawe, gdyż znajduje się nad rzeką Narvą, która jest granicą między Estonią
a Rosją. Po obu stronach rzeki znajdują się zamki- po stronie estońskiej Zamek Hermana, po stronie rosyjskiej twierdza księcia moskiewskiego Iwana III Wasiljewicza.

25. 05.2017

Dnia 25 maja odbyło się spotkanie w Preschool Mäetaguse, gdzie była możliwość udziału w zajęciach klas starszych. Edukacja estońska podzielona jest na 3 poziomy: edukacja przedszkolna, podstawowa i ponadpodstawowa, gdzie szkoła podstawowa  to: I etap klasy
1-3, II etap klasy 4-6, III etap klasy 7-9. Preschool Mäetaguse podobnie jak inne estońskie szkoły jest bardzo dobrze wyposażona w różnorodne sprzęty, takie jak np. drukarka 3D oraz wykorzystuje nowoczesne technologie (jedna z lekcji odbywała się z użyciem aplikacji telefonicznych).

Po szkolnych zajęciach nadszedł czas na zajęcia terenowe, które miały miejsce
 w RMK (RIIGIMETSA MAJANDAMISE KESKUS) Kauksi. Jest to Centrum Zarządzania Lasami Narodowymi. Dzięki małej ilości mieszkańców Estonii (w całym kraju mieszka mniej osób niż w polskiej Warszawie), a co za tym idzie mniejszej ilości zakładów, fabryk, spalin, itp. powietrze i przyroda estońska są niezwykle czyste. Dowodem tego są bujne porosty i inne rzadko spotykane rośliny znajdujące się w RMK. Najpiękniejszym miejscem lasu okazało się ogromne jezioro  Pejpus. Jest to piąte pod względem wielkości jezioro Europy.
Po wyczerpującym spacerze i posiłku odbyły się warsztaty praktyczne z zakresu przyrody.

26.05.2017

26 maja odbyło się jedno z ostatnich spotkań członków projektu Erasmus +. Miało ono miejsce w Domu Kultury w Kohtla-Jarve , gdzie uczestników przyjęli i oprowadzili po budynku włodarze miasta Kohtla-Jarve.

Następnie spacerem przez miasto udano się do Kindergarten “Mesimumm”, gdzie nastąpiło podsumowanie projektu i omówienie spraw związanych z kolejnym wyjazdem.

Ostatnim miejscem jakie mogli podziwiać reprezentanci projektu Erasmus była święta góra i żeński klasztor Piuchticki Monaster Zaśnięcia Matki Bożej w miejscowości Kuremäe.

Natomiast ostatnim spotkaniem była uroczysta kolacja
z rozdaniem certyfikatów i lekcją tańców estońskich.

Partnerzy