×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

81. rocznica wybuchu II wojny światowej
01.09.2020

Drukuj

Hołd bohaterom i ofiarom września 1939 złożył dzisiaj Prezydent Miasta Piły z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wiązanki kwiatów Piotr Głowski  złożył  pod pomnikiem na placu Zwycięstwa,  na Cmentarzu Wojennym w Leczkowie  oraz na grobie westerplatczyka - Bronisława Wilbika, którego grób znajduje się na pilskim Cmentarzu Komunalnym. 

Za oficjalny początek II wojny światowej uważa się atak wojsk niemieckich na położoną na półwyspie Westerplatte Wojskową Składnicę Tranzytową. Przypomnijmy jednak, że ważną rolę w tych dramatycznych wydarzeniach odegrała również Piła, która znajdowała się w granicach Niemiec. To z ówczesnego Schneidemühl  bowiem, wiódł jeden z głównych kierunków natarcia wojska hitlerowskich na naszą ojczyznę,  

 

 

 

 

W prawdzie 3 września Francja i Anglia wypowiedziały Niemcom wojnę, jednak nie podjęły żadnych działań bojowych i Polska musiała bronić się w osamotnieniu. Niestety różnice w liczebności i uzbrojeniu armii spowodowały, że bohaterska postawa i poświęcenie polskich żołnierzy nie zapobiegły klęsce, a los Polski przypieczętował zdradziecki cios, jakim był atak wojsk Związku Radzieckiego. Tym samym rozpoczęła się trwająca sześć długich lat okupacja, podczas której głównym celem oba wrogich mocarstw, była fizyczna eliminacja narodu polskiego. O skali ludobójstwa oraz hitlerowskich i sowieckich zbrodni wojennych, najlepiej mówi liczba ofiar. W trakcie II wojny światowej zginęło bowiem około 6 milionów polskich obywateli, z czego miażdżąca większość była cywilami i została zgładzona w publicznych i masowych egzekucjach oraz w hitlerowskich obozach koncentracyjnych i sowieckich łagrach. 

W krótkim czasie III Rzesza i ZSRR rozpoczęły kolejne podboje, a wojna objęła najpierw całą Europę, a następnie także Afrykę, Azję oraz praktycznie wszystkie oceany i morza. W efekcie II wojna światowa trwała sześć lat i zakończyła się 2 września 1945 roku, kiedy Stany Zjednoczone unicestwieniem bombami atomowymi Hiroszimy i Nagasaki, zmusiły Japonię do kapitulacji. Wcześniej – 8 maja 1945 – działania wojenne zakończyły się w Europie. 

Szacuje się, że w II wojnie światowej uczestniczyło 1,7 miliarda ludzi, w tym 110 milinów żołnierzy i członków ruchu oporu.Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi. 

 

P. Gadzinowski
fot. K.Sztafel

 

Partnerzy