Wyniki XII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Agnieszki Bartol „Ja i mój świat”
01.10.2014

W świecie Agnieszki i laureatów konkursu


Osiemnastoletnia Elżbieta Zamorowska z Bielska-Białej została laureatką  nagrody Grand Prix XII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Agnieszki Bartol „Ja i mój świat”. Konkursowi patronowali marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, prezydent Piły Piotr Głowski, starosta pilski Mirosław Mantaj oraz burmistrz miasta i gminy Wronki Mirosław Wieczór

Uroczystość ogłoszenia wyników Konkursu, uświetniona koncertem muzycznym w brawurowym wykonaniu pianisty Piotra Grelowskiego i prezentacji nagrodzonych prac oraz wybranych utworów patronki konkursu Agnieszki Bartol przedstawionych artystycznie przez Małgorzatę Chwiłkowską-Kępczyńską i Stanisława Dąbka, odbyła się w piątek 26 września w sali kameralnej Regionalnego Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile. Koncert prowadziła z gracją Maria Bochan - członek Zarządu Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bochan, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, współorganizatora konkursu obok Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Panatleona Szumana oraz głównego organizatora - Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol. Przedsięwzięcie było współfinasowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Gminę Piła.

Podczas gali wiele mówiono o fenomenie Agnieszki Bartol, genialnie uzdolnionej literacko, zmarłej w wieku 12 lat przed 24 laty we Wronkach, której życie twórczość inspiruje wielu młodych ludzi do przygody z literaturą. W tegorocznej dwunastej już edycji konkursu, który odbywa się co dwa lata, wzięło udział ponad 900 autorów z całego kraju, którzy nadesłali blisko 6300 utworów wierszem i prozą.

Wśród piętnastu laureatów, m.in. Bielska-Białej, Myślenic, okolic Zakopanego, Płocka, Gdańska, Szczecina, Bydgoszczy, są autorzy z Piły i pobliskich miejscowości: Laura Chuchla i Adam Cieślewicz – oboje z Klubu Literackiego „Pegazik” prowadzonego przez Zuzannę Przeworską w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile; Mikołaj Koza z Wronek i Agata Kuliberda z Wągrowca. Laura Chuchla, na co dzień uczennica Gimnazjum nr 5 w Pile zdobyła trzecią nagrodę w kategorii autorów do 15 lat „za cykl wierszy, niezwykłą wrażliwość poezji intelektualnej, poszukującej własne ego”; podobną nagrodę, ale w kategorii autorów powyżej 15 lat, odebrał Adam Cieślewicz z Zespołu Szkół im. Staszica w Pile „za wiersze „o opuszczonym mieście”, za koncepcję wiersz i konsekwencję w ich realizacji”.
Piękne słowa do laureatów konkursu i jego organizatorów oraz Leszka Bartola - ojca patronki konkursu, skierowali: przewodnicząca jury Konkursu Małgorzata Karolina Piekarska z Warszawy, senator Mieczysław Augustyn, przewodniczący Rady Powiatu Pilskiego Marian Martenka, wicestarosta pilski Kazimierz Sulima oraz burmistrz Wronek Mirosław Wieczór – fundator nagrody specjalnej za indywidualność twórczą, która trafiła do Elżbiety Zamorowskiej z Bielska-Białej – zdobywczyni Grand Prix. Wzruszająco zabrzmiały słowa Leszka Bartola, który podziękował za ocalającą - w postaci także tego konkursu – pamięć o Agnieszce – genialnej autorce, która zgasła jak gwiazdka na niebie przed 24 latami we Wronkach, pozostawiając pod sobie literacki testament cudownego dziecka.
 A juror konkursu red. Jan Arski, wiceprezes Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol, wręczając nagrodę jednej z laureatek konkursu – Laurze Chuchli dowcipnie powiedział: „Droga Lauro i laureaci…”, pointując ułożoną na poczekaniu błyskotliwą fraszką skierowaną do laureatów: „”Niech was nie powstrzyma / żadna bariera ani grobla / przed literacką Nagrodą Nobla”.

Nagrody wręczali także: autor fraszek i miniaturek literackich inż. Jan Sowa i Wiesława Kamińska - od lat zaprzyjaźnieni z Fundacją Literacką im. A. Bartol oraz Wojciech Kaszyński z Wronek, współzałożyciel i były przewodniczący Rady Fundacji im. A. Bartol. Laureaci otrzymali cenne nagrody także z rąk dyrektorów Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile Joanny Wyrwa-Krzyżańskiej i Iwony Belter.
Nagrody ufundowane zostały przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Gminę Piła i licznych sponsorów, w tym Miasto i Gmina Wronki, Leszka Bartola z Wronek, Stowarzyszenie „Porozumienie Samorządowe” w Pile, PPR „Tongraf” w Pile, Studio Architektury „Kontur” Światopełk – Mirscy  w Pile, AFE „Pentap” w Pile, Philips Lighting Poland S.A w Pile, Wroniecki Ośrodek Kultury, Grażynę Kaźmierczak i Tygodnik „Wroniecki Bazar” we Wronkach, Dom Księgarski „MJL” Maria Lus, Jan Lus w Pile, Wiesławę Kamińską z Piły, Teresę Sitek z Czarnkowa, Wydawnictwo Media Zet i Regionalne Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile. Wśród nagród były jednorazowe stypendia artystyczne, pieniężne nagrody specjalne, markowe pióra, wydawnictwa książkowe, lampy i żarówki, by przyświecały twórczości literackiej i gadżety związane z miastem, powiatem i fundacją.    
Nie zsiadajcie z Pegaza – zaapelowała do laureatów konkursu na zakończenie imprezy jurorka konkursu Zuzanna Przeworska, prezeska Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol, informując, że książka z utworami laureatów tej edycji konkursu i wybranymi utworami Agnieszki Bartol „Ja i Agnieszka” wkrótce ukaże się drukiem.
Po południu w siedzibie Towarzystwa Miłośników Miasta Piły odbyły się warsztaty literackie z udziałem jurorów i laureatów konkursu i biesiada literacka.   

Zuzanna Przeworska 
fot. Krystyna Szymańska;
plakat konkursu - artysta plastyk Andrzej Podolak