×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

40. rocznica podpisania „Porozumień Sierpniowych”
31.08.2020

Drukuj

Z okazji  40. rocznicy podpisania „Porozumień Sierpniowych” prezydent Piotr Głowski w imieniu wszystkich pilan złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów pilskiej „Solidarności”. W uroczystościach zorganizowanych przez członków NSZZ „Solidarność” wzięli udział także uczestnicy tamtych wydarzeń, związkowcy, parlamentarzyści oraz delegacje pilskich instytucji.   

Tegoroczne obchody wydarzeń sierpniowych, z uwagi na epidemię koronawirusa, miały skromny przebieg i ograniczyły się do złożenia przez delegacje wiązanek kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów Solidarności.

To oni bowiem – jak podkreśla prezydent Piotr Głowski – dali wtedy sygnał do zmian, które po blisko 10 latach przyniosły upadek Związku Radzieckiego, a co za tym idzie  dały wolność Polsce i innym krajom Europy Środkowo-Wschodniej. I jak od lat podkreśla prezydent Piły, dokonali tego drogą pokojową, bez użycia siły.- Pomięć o tym, to nasz wspólny obowiązek wobec tych, którzy w tamtym czasie ryzykowali więzieniem i życiem. Żeby poniesione przez bohaterów ofiary nie poszły na marne, naszym  obowiązkiem jest dzisiaj stanie na straży wolności, solidarności i prawa – deklaruje prezydent P. Głowski.

Przypomnijmy: wydarzenia, które do historii Polski przeszły pod nazwą Sierpnia 80, rozpoczęły się tak naprawdę w Świdniku i w Lublinie, gdzie najpierw wiosną, a następnie w lipcu doszło do pierwszych strajków i protestów.   Wieści o „Lubelskim  Lipcu” zaczęły się rozprzestrzeniać i w efekcie 14 sierpnia Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża, rozpoczęły  strajk w Stoczni Gdańskiej. Ten protest natomiast, stał się impulsem do podjęcia strajków w tysiącach polskich zakładów pracy (W Pile strajkowały między innymi: Polam Piła, ZNTK, Modus, czy Kombinat Budowlany.) i w efekcie utworzenia najpierw Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, a następnie powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Porozumienie w sprawie realizacji 21 postulatów - 31 sierpnia 1980 roku o godzinie 16.00 - podpisali: przywódca strajku Lech Wałęsa i reprezentujący władze PRL wicepremier Mieczysław Jagielski. Tym samym w komunistycznej Polsce, rozpoczął się trwający 15 miesięcy okres wolności, który został przerwany  13 grudnia 1981 roku wprowadzeniem stanu wojennego.   

„Dla upamiętnienia walki „Solidarności” o wolność i demokrację oraz wkładu Polski w ponowne zjednoczenie Niemiec i polityczną jedność Europy” - taki napis można przeczytać na murze otaczającym niegdyś Stocznię Gdańską, a dzisiaj Europejskie Centrum Solidarności.

Po kolejnych 8 latach bowiem - kiedy okazało się, że siła i represje nie przynoszą rezultatów – władze PRL zostały  ponownie zmuszone strajkami do rozmów z wywodzącą się z „Solidarności” opozycją. Kompromis zawarty przy „Okrągłym Stole”, doprowadził do wyborów 1989 roku i w konsekwencji do odzyskania przez Polskę pełnej wolności i niepodległości. Polski sierpień stał się także impulsem do zjednoczenia Niemiec oraz odzyskania niepodległości przez inne kraje Europy Wschodniej. 

Piotr Gadzinowski

Partnerzy