×
POPUP!
Ilustracja: Godło Państwowe
Flaga unii

Tu wizje
nabierają
kształtu!

PolskiAngielskiNiemiecki

30. rocznica Święta Wolności i Solidarności
06.06.2019

Drukuj

- 30 lat temu historia dała nam szansę, od nas zależy czy ją wykorzystamy - powiedziała zastępca prezydenta Piły Beata Dudzińska,  podczas otwarcia wystawy, którą w 30. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku zorganizowało Regionalne Centrum Kultury "Fabryka Emocji". 

W Pile rocznicę przełomowych dla naszego kraju wyborów 1989 roku  przypomina wystawa, którą od 4 czerwca można oglądać w  holu na piętrze Regionalnego Centrum Kultury. Można na niej zobaczyć historyczne dzisiaj: zdjęcia, dokumenty, plakaty, ulotki i artykuły. Dzięki nim starsi pilanie mogą sobie przypomnieć, a młodsi dowiedzieć się, jak wyglądały tamte dni w naszym mieście.   

Wystawę uzupełniają prywatne pamiątki mieszkańców Piły, którzy swoją postawą i działaniami przez całe lata 80-te, przyczynili się do zwycięskich wyborów kandydatów Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" i odzyskania przez Polskę pełnej suwerenności i wolności. 

- 30 lat temu rozpoczął się proces odzyskiwania przez Polaków - z sowieckiej opresji i rąk komunistycznych - własnego państwa. Dla wielu rodaków pamiętne wybory do parlamentu, rozpisane po obradach okrągłego stołu, były chwilą przełomową, bo od niej zaczęły się w naszej ojczyźnie przeobrażenia owocujące w kolejnych latach zbudowaniem demokratycznych struktur państwa prawa. Droga do tego wydarzenia nie była łatwa i wymagała niezwykłego zaangażowania wielu aktywnych i oddanych sprawie, a przy tym odważnych ludzi - powiedziała prezydent Beata Dudzińska i podziękowała pilanom skupionym dziś w Stowarzyszeniu "Solidarni Niepokorni".

Po otwarciu wystawy odbyła się projekcja dokumentu pt. "Czas wolności", w którym pilscy działacze pierwszej "S" i nielegalnej opozycji  lat 80-tych opowiadali o swoich przeżyciach. 

- To było wielkie zwycięstwo odniesione bez rozlewu krwi i powstań, których w naszej historii nie brakowało. Dlatego uzyskanej wtedy wolności trzeba strzec, tym bardziej, że dzisiaj jest ona zagrożona - powiedział po projekcji Franciszek  Langner, przywódca strajku w pilskim Polamie, lider nielegalnych struktur "S" i więzień polityczny. 

Po zmroku na elewacji RCK zabłysła słynna już dzisiaj sylwetka  westernowego szeryfa, który prócz gwiazdy przypiął znaczek "Solidarności", ale zamiast rewolweru trzyma w dłoni kartkę wyborczą. 

 

P. Gadzinowski
fot. S. Daukszewicz 

Partnerzy