Szlak Wodny Gwdy

Gwda jest największym, mierzącym 145,1 km dopływem Noteci. Wypływa z łąk powyżej jeziora Wierzchowo koło Szczecinka, wpada do Noteci w miejscowości Ujście koło Piły. Gwda jest atrakcyjnym szlakiem kajakowym, wiodącym przez malowniczy krajobrazowo teren. Poza obcowaniem z przyrodą i pięknem krajobrazu, rzeka pozwala zaznajomić się z zabytkami kultury znajdującymi się w Szczecinku, Jastrowiu i Pile. Niewątpliwą atrakcją dla miłośników militariów jest pozycja przednia niemieckiej linii obronnej tzw. Wału Pomorskiego, która przebiega wzdłuż Gwdy. Dla zainteresowanych zabytkami techniki ciekawostką jest zbudowany na początku XX wieku zespół elektrowni wodnych. Szlak podzielony jest wyraźnie na części. Część górna z jeziorami: Studnica, Wierzchowo, Smolęsko, Wielimie, rzeką Dołgą, jeziorami: Dołgim, Stępińskim, Dębno i Łąkim tworzy szlak kajakowy nazywany „Pętlą Szczeciniecką". Kolejny odcinek wiedzie wśród łąk i lasów malowniczą równiną w kierunku Lędyczka, dalej mijamy Castrowie, Piłę i dopływamy do Ujścia. Pokonanie całej trasy bez wycieczek bocznych zajmuje 7-8 dni.

Płynąc Gwdą warto zobaczyć:

Jezioro Wierzchowo: jedno z najpiękniejszych jezior na szlaku, na półwyspie wchodzącym w północno-zachodnią część jeziora znajdują się pozostałości grodziska słowiańskiego.

Szczecinek: do XIII w. osada rybacka o nazwie Kiecz; najstarsze na Pomorzu Zachodnim gimnazjum /1640r./, Muzeum Regionalne w wieży gotyckiej z XVI w., schrony bojowe z II wojny światowej.

Lędyczek: obecnie wieś, do 31 grudnia 1972 roku najmniejsze miasto w Polsce i jedno z najmniejszych w Europie.

Jastrowie: prawa miejskie w 1602 r, ratusz z przełomu XVI i XVII w. zwany „Kamiennym Domem" oraz dwa kościoły z 1882 i 1913r.

Krępsko: wieś znana od 1590 roku, w XVIII i XIX wieku mieściła się tutaj kuźnia lemieszarnia.

Ujście: prawa miejskie w 1414 r., Kalwaria Ujska /1893-1908/. neobarokowy kościół z 1905 r., eklektyczny ratusz z XIX w.