Założenia budżetu gminy Piła na 2017 rok.
15.12.2016

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Piotr Głowski oraz skarbnik Ewelina Ślugajska, poinformowali o najważniejszych założeniach budżetu na 2017 rok.

Budżet gminy na 2017 rok i lata następne jest kontynuacją decyzji podjętych w poprzednich latach i łącznie osycluje na poziomie około 300 milionów złotych . „Jest to największy budżet od roku 2000, a wynika to przede wszystkim z wartości kwot które pozyskaliśmy, choć w największym stopniu wzrósł on ze względu na rządowy program 500+, który kwotą  40 milionów złotych zasili przyszłoroczny budżet” – mówi skarbnik gminy Piła Ewelina Ślugajska.

Najważniejszym  elementem  budżetu determinującym rozwój miasta jest budżet inwestycyjny, który został przygotowany na poziomie 36,5 miliona złotych. Kwota ta to stan początkowy, stanowiący wartość wkładu własnego, który gmina zabezpieczyła w ramach realizacji projektów unijnych. Kwota 36,5 miliona złotych już na początku roku 2017 (styczeń, luty) powinna wzrosnąć o około 10 milionów złotych, co wynika przede wszystkicm z zawartych już częściowo umów (m.in. umowa na dofinansowanie obszaru rewitalizacji, umowa z Ministerstwem Sportu na dofinansowanie budowy Aquaparku).

Do tej pory Gmina Piła złożyła już 6 wniosków aplikacyjnych o dofinansowanie zadań, które są zapisane w budżecie. Łącznie wnioski te aplikują o dotację dla miasta Piły o wartości 70 milionów złotych.

Jednym z wielu zadań inwestycyjnych, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku jest przebudowa parkingu przy ulicy Bydgoskiej, vis a vis Gimnazjum nr 5. Zadanie to będzie realizowane wspólnie z partnerem PKO BP Bank Polski, z którym na początku roku zostanie podpisana stosowna umowa. Dofinansowanie które w ten sposób gmina pozyska to 200 000 złotych, przy wkładzie własnym w wysokości 400 000 złotych. Pozwolenie na budowę oraz dokumentacja do tego projektu jest gotowa, w związku z czym gmina zamierza zrealizować to zadanie bardzo szybko.

Spośród zadań oświatowych przewidzianych w budżecie na uwagę zasługuje hala sportowa przy Zespole Szkół nr 3 oraz hala sportowa dla Szkoły Podstawowej nr 7.

Budżet obywatelski w wysokości 3 milionów złotych, czyli zadania inwestycyjne wybrane przez mieszkańców Piły,  tradycyjnie wchodzi w skład budżetu gminy i zostanie zrealizowany w przyszłym roku podobnie jak w latach poprzednich.

Rada Miasta Piły nadaje uchwale budżetowej moc prawną oraz wyznacza w jakim tempie budżet będzie realizowany. Przebieg prac nad projektem budżetu w komisjach przebiega sprawnie o czym poinformowali przewodniczący Rady Miasta Rafał Zdzierela oraz przewodniczący komisji budżetu Lucjan Szutkowski. 

J. Oburota