Wystawa: "Gruzja i Armenia - Impresje z podróży"
26.10.2017

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Pile Ziemowit Niedźwiecki zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Jowity Niemczyk, pt. "Gruzja i Armenia - Impresje z podróży" 26 października 2017 r. o godz. 17.00 do Muzeum przy ul. Browarnej 7.

 

Na wernisażu odbędzie się koncert muzyki ormiańskiej w wykonaniu duetu Sol et Luna oraz poczęstunek  dań gruzińskich.

 

Sol et Luna – duet Saby i Mieczysława Litwińskich wykonuje muzykę współczesną i dawną, na dwa głosy z towarzyszeniem licznych instrumentów klasycznych, dawnych i orientalnych. Wykonawcy zwracają uwagę wszechstronnością muzyczną, niezwykłą rozpiętością skali głosów i maestrią wzajemnego zestrojenia. Występowali i nadal koncertują w wielu krajach Europy, m.in. w Hiszpanii, we Włoszech, w Niemczech, w Szwajcarii, w Estonii, na Litwie i wielu innych.

Mieczysław Litwiński – kompozytor, multiinstrumentalista; gra na wielu instrumentach Wschodu i Zachodu, m.in. na setarze, harmonium, skrzypcach, śpiewak „o wirtuozerskiej skali głosu” (The New York Times). Ukończył wydział kompozycji na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadził własne zespoły, m.in. Litwinski Ensemble and Choir, orkiestrę kameralną złożoną z muzyków grających na klasycznych instrumentach zachodnich i wschodnich oraz chór złożony ze śpiewaków. Koncertował, m.in. w słynnej Carnegie Hall, jako muzyk brał też udział w realizacji wielu filmów, m.in. w filmie braci Cohen Raising Arizona, Barton Fink (muz. Carter Burwell). W Polsce współpracuje z teatrami: Węgajty, Gardzienice, Wierszalin, Montownia, a także jest członkiem sekstetu kompozytorów polskich grających głównie muzykę free o nazwie Kawalerowie Błotni.

Saba Litwińska – śpiewaczka, aktorka nurtu off, językoznawczyni, tłumacz, pedagog o wykształceniu solowym klasycznym, wzbogaconym o doświadczenia śpiewu z kręgu bizantyjskiego oraz śpiewu perskiego. Śpiewała jako solistka i w teatrze dramatu liturgicznego Schola Teatru Węgajty w wielu krajach Europy. Współpracuje, m.in. z Teatrem Węgajty, Projektem Terenowym, z tancerzami tańca współczesnego i butoh oraz z artystami sztuki mimu. Wykonuje muzykę dawną, klasyczną, współczesną, a także litewską muzykę ludową i klasyczną muzykę perską. Improwizuje w kilku gatunkach. W duecie Sol et Luna z Mieczysławem Litwińskim nie tylko koncertowała w wielu krajach Europy (od Estonii po Rzym) i Iranie, ale również współtworzyła muzykę do spektakli, m. in. teatru modern dance Pat Cremins Wyoming i spektaklu pantomimy Nowojorczyka Christophera Yeatmana.

Gruzja jest państwem położonym na pograniczu Europy i Azji na Kaukazie Południowym. W większości teren jest górzysty i z pewnością malowniczy. Słynie z gościnności, pysznej kuchni i bogatych w smaku win. Armenia graniczy z Gruzją od północy. Około 90% kraju leży na wysokości ponad 1000 m n.p.m., a największym wzniesieniem jest wygasły wulkan Aragac - mierzący 4090 m n.p.m. Kraj ma bogatą tradycję i historię sięgającą starożytnego Urartu. Słynie z malowniczych krajobrazów, gościnności i produkcji koniaku.

Wystawa zaprezentuje fotografie z podróży po Gruzji i Armenii Jowity Niemczyk . Autorka uwieczniła w niezwykły sposób pejzaż miejski oraz ludzi, których tam poznała. Mieszkańcy z tamtych stron bardzo chętnie dzielą się historią swoich rodzin, opowiadając, np. o swoich codziennych zajęciach, obowiązkach i dalszej przeszłości.

Jowita Niemczyk od zawsze mieszka w Sępólnie Krajeńskim. Od 1995 roku prowadzi małą firmę reklamową, w której zajmuje się tworzeniem projektów graficznych, książek, broszur, gazet, a nawet gier planszowych. Jej pasją jest fotografia. Pierwszym aparatem był radziecki Zenit. Autorka fotografii uważa, że w życiu ważne jest, aby robić to, co się kocha i dlatego stara się łączyć podróże z pasją fotografowania.