„Wszystkich innych języków można się nauczyć ale sąsiada powinno się zrozumieć!”
21.03.2016

 

To słowa przewodniczącego Niemiecko – Polskiego Towarzystwa Brandenburgii  Karla Fischera, które były inspiracją do zorganizowania forum dyskusyjnego  „Język niemiecki w oświacie, kulturze, biznesie…”, które odbyło się w Pile 16 marca br.

Forum było kontynuacją wcześniejszych konferencji „Wielojęzyczność atutem Europejczyka”, które miały miejsce w Pile i Złotowie. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęła m.in. Pani Cornelia Pieper – Konsul Generalna Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, Pan Tomasz Maciesza – Przedstawiciel Polsko-Niemieckiej Izby Handlowej w Poznaniu, Pani Angelika Menze – Przedstawicielka Kraju Związkowego Brandenburgia w Wielkopolsce oraz Przedstawiciele doradcy Niemieckiej Centrali Kształcenia Zagranicznego w Warszawie Pan Karl - Martin Everding i  Pani Andrea Goldmann. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele biznesu, kultury, jak również przedstawiciele edukacji na wszystkich poziomach kształcenia.

Celem Forum było zwrócenie uwagi na potrzebę nauki języka niemieckiego na różnych poziomach edukacji. Prezydent Piotr Głowski oraz zaproszeni goście podkreślali, że Piła to miasto, które ze względu na historię, gospodarkę i położenie geograficzne może pochwalić się silnymi związkami z Republiką Federalną Niemiec.

Znajomość  języka niemieckiego, co podkreślano, jest niewątpliwym atutem. Jako jedną z możliwości nauki i sprawdzenia znajomości tego języka przedstawiono egzamin DSD, który jest zgodny ze standardami odpowiadającymi międzynarodowym wymaganiom i jednocześnie sprawdza wszystkie sprawności językowe: mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie. W Pile program DSD realizowany jest w I LO im. Marii Skłodowskiej  – Curie  oraz w gimnazjum w Zespole Szkół nr 2 im. Królowej Jadwigi.

W debacie podkreślono, że bardzo dobra znajomość  drugiego  języka obcego znacznie zwiększa szanse na rynku pracy. W naszym rejonie szczególnie poszukiwani są pracownicy  z dobrą i bardzo dobrą  znajomością języka niemieckiego. 

Żeby zapewnić uczniom osiągnięcie większej biegłości językowej w niemieckim  zaproponowane zostały konkretne rozwiązania w celu zapewnienia  kontynuacji nauki  języka niemieckiego  na wszystkich etapach kształcenia, zaczynając od przedszkola, co umożliwi osiągnięcie  biegłości językowej na poziomie B1 lub C1 i zdanie egzaminu DSD I lub DSD II.  

Nawiązane zostały również nowe  kontakty, pojawiły się ciekawe pomysły,  dzięki którym możliwa będzie szersza współpraca z naszym najbliższym sąsiadem w edukacji, kulturze i biznesie.

Organizatorem Forum był Prezydent Miasta Piły oraz Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego.