Szczepionka: skuteczna metoda walki z rakiem
12.03.2019

Sukcesem zakończyła się realizacja finansowanego przez gminę programu szczepień, których stosowanie powstrzymuje u kobiet rozwój raka szyjki macicy. W ramach prowadzonych działań zaszczepionych zostało blisko 450 młodych pilanek oraz spora grupa starszych dziewcząt i kobiet, które dzięki akcji informacyjnej uświadomiły sobie, że tej groźnej chorobie można skutecznie zapobiegać.     

- Program realizowaliśmy od 2016 do końca 2018 roku. W tym czasie zaszczepionych zostało 431 dziewcząt z roczników 2004-2006,  uczęszczających do pilskich szkół podstawowych. Na realizację programu przeznaczyliśmy blisko 200 000 złotych – relacjonował Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski, który był inicjatorem programu.

Realizacja „Programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Gminie Piła na lata 2016 – 2018” polegała na:

- przeprowadzeniu akcji informacyjno-promocyjnej obejmującej rozpowszechnienie informacji o programie polityki zdrowotnej;

- przeprowadzeniu kampanii informacyjno-edukacyjnej wśród rodziców dziewcząt objętych programem szczepień na terenie pilskich szkół podstawowych;

- uzyskaniu zgody rodziców/opiekunów prawnych na wykonanie szczepień szczepionką czterowalentną, spełniającą wszystkie wymogi i normy przewidziane prawem;

- przeprowadzeniu akcji informacyjnej dotyczącej zakażania HPV oraz zapobiegania rakowi szyjki macicy wśród uczniów na terenie piskich szkół podstawowych;

- zakupie szczepionek czterowalentnych dopuszczonych do sprzedaży w Polsce;

- przyjmowaniu zgłoszeń i rejestracji pacjentek;

- przeprowadzeniu przed każdym podaniem szczepionki kwalifikacyjnych badań lekarskich oraz wdrożenie szczepienia szczepionką czterowalentną dziewcząt urodzonych w latach 2004 - 2006 uczęszczających do szkół na terenie miasta Piły.

- W 2017 roku przeprowadzaliśmy szczepienia dziewcząt urodzonych w 2004 i w 2005 roku i wówczas zgłosiło się 227 dziewcząt. W 2018 roku szczepienie obejmowało jeden rocznik i zgłosiły się 204 dziewczęta. Widać więc wyraźnie, że wzrasta liczba chętnych, by skorzystać z tej szczepionki. Tak jak pan prezydent powiedział, jest to jedyna szczepionka, która ma udowodniony wpływ na zahamowanie rozwoju raka szyjki macicy – informował lek. med. Adam Gronowski, z Niepublicznego Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej „MEDICO”, który realizował program. Co ważne również, „Programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Gminie Piła na lata 2016 – 2018” spowodował również, wzrost zainteresowania szczepieniami starszych roczników dziewcząt oraz kobiet dorosłych.

- Mamy bardzo dużo telefonów z pytaniami o możliwość przeprowadzenia szczepienia – deklarował  A. Gronowski.

Prezydent Piotr Głowski zapowiedział jednocześnie, że program szczepień będzie kontynuowany w kolejnych latach.

- Przypomnę tylko, że jest to jedyna jednostka onkologiczna na którą możemy się zaszczepić i z tego względu uważamy to za bardzo ważne. W następnych trzech latach mamy przeznaczone na ten cel 650 000 złotych, czyli po ponad 200 000 na rok. Chcemy, żeby wszyscy świadomi rodzice mogli zaszczepić swoje dzieci, tak aby z programu mogła skorzystać jak największa liczba dziewczynek – deklarował P. Głowski.

- Z inicjatywy gminy Piła, Rada Miasta Piły postanowiła iść za ciosem i jest kolejna uchwała w sprawie kontynuowania tego programu. Będzie on realizowany w latach 2019 – 2021 i obejmie dziewczęta z roczników 2007-2009. Różnica jest taka, że do tej pory używana była szczepionka czterowalentna, a teraz zastosujemy szczepionkę dziwięciowalentną, czyli skuteczniejszą i o szerszym działaniu – uzupełnił Adam Leszczyński, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Społecznych Urzędu Miasta Piły, który z ramienia pilskiego samorządu  nadzorował realizację programu.

>>> materiał filmowy <<<

Piotr Gadzinowski
fot. D. Semenov
Urząd Miasta Piły